Jak vyčistit připálenou pánev zvenku i zevnitř: Jednoduché domácí metody zajistí kýžený efekt

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 26.12.2023 08:00
Pánev

Pokud vám doma leží připálená pánvička a vy stále uvažujete, jestli ji vyhodit nebo ne, ještě jednou to s ní zkuste. Existuje několik zaručených receptů, jak takovou pánev dokonale vyčistit a vrátit ji zpět do života.

Pokud se vám připálila vaše oblíbená pánev, nemusíte se jí hned zbavovat, ale můžete ji zkusit vyčistit. Jestliže vám nepomohl žádný čistící prostředek, existuje několik jednoduchých domácích metod, kterými můžete docílit toho, že v pánvi budete opět vařit. Pokud je pánvička hodně poškozená, bude třeba kroky několikrát zopakovat, ale určitě se dopracujete k úspěchu. 

Použijte ocet se sodou

Sodu a ocet najde doma ve spíži snad každý. Kombinace těchto dvou zázraků vyčistí úplně všechno. Jak na to? Do pánve nalijte trochu vody a přidejte do ní ocet v poměru 1:1. Směs přiveďte k varu a potom ji vylijte. Nyní přichází čas na sodu bikarbonu. Nasypte ji na pánvičku a dočistěte ji houbičkou. Následně opláchněte vodou. Postup opakujte. 

Coca-Cola

Účinná Coca-Cola

Coca-Colu si doma vyčleňte jako přípravek k údržbě domácnosti. Je skvělý univerzální pomocník, který vyčistí snad úplně všechno, připálenou pánvičku nevyjímaje. Cola-Colu nalijte do horké pánve a nechte ji odstát. Případně můžete použít i houbičku a odstranit tak opravdu odolné nečistoty. Pak už stačí jen opláchnout vodou.

Sůl a pasta v hlavní roli

Na připálenou pánev vám může pomoct i obyčejná sůl, která je zároveň abrazivem, kterým nečistoty odstraníte mnohem rychleji. Ještě efektivnější je hrubozrnná sůl. Když k ní přidáte prací prášek nebo citronovou šťávu, výsledek čištění bude o to lepší. Pokud se vám podařilo připálit nepřilnavou pánev, vezměte si jemnou houbičku a použijte na ni zubní pastu, která nečistoty z jejího povrchu jemně odstraní. Omyjte ji vodou a postup případně opakujte.

Kečup

Všemocný kečup

Kečup je skvělý pomocník do domácnosti, a to hlavně díky tomu, že je kyselý. Naneste ho na připáleniny a nechte asi 15 minut působit. Následně skvrny vyčistěte houbičkou a omyjte pod vodou, společně s přípravkem na nádobí. 

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama