Jak odstranit znečištěný a zapáchající odpad? Kdy zavolat odborníka a kdy jej vyčistíte sami?

autor Petra Seibertová publikováno 26.12.2023 08:15
Dřez

Znečištěný a zapáchající odpad nás dokáže pěkně potrápit. Přinášíme vám několik tipů, jak si s tímto problémem hravě poradit. Také vám prozradíme, v jakém případě je nutné zavolat odborníka.

Zapáchající dřez, umyvadlo nebo vana je dost nepříjemná záležitost, která se dá naštěstí snadno vyřešit. Předtím, než zavoláte odborníka, zkuste podniknout některé kroky vy sami. Máme pro vás několik rad, jak si zapáchající a znečištěný odpad vyčistit pomocí domácích prostředků, které najdete ve spíži. 

Prevence je základ

Přemýšlejte nad tím, co vyléváte do odpadu. Některé věci tam v žádném případě nepatří. Abyste předcházeli kontaminaci a zápachu, používejte sítko, které jednoduše umístíte na odtok. V umývadle a vaně zachytí vlasy, ve dřezu kousky zeleniny a masa a vy se nebudete trápit zbytečným zápachem z odpadu. 

dřez

Nevylévejte do odpadu žádný olej, ani do něj nesplachujte tuk. V trubkách může udělat pěknou paseku. Vedle dřezu si umístěte uzavíratelnou nádobu, ve které se použitý tuk může skladovat a když bude plná, odneste ji do sběrného kontejneru na oleje. Nezatížíte tak životní prostředí, a ještě podpoříte recyklaci použitých kuchyňských olejů, ze kterých se následně vyrábějí oleje užitkové. 

Mechanické čištění pomocí zvonu

Na ucpaný odpad není nic účinnějšího, než klasický gumový zvon. Položte zvon na odpad tak, aby obejmul celý vstup. Pumpujte v pravidelném rytmu, aby se vytvořil podtlak a aby se uvolnily usazeniny. Můžete jej na chvíli ponořit do horké vody a zlepšit tak jeho přilnavost. 

Jedlá soda

Šetrné čištění pomocí sody a octa

Jestliže se chcete vyhnout používání chemikálií, sáhněte po sodě nebo po prášku do pečiva. V prvním případě nasypejte do odpadu větší sáček sody a zalijte ji 200 ml octa. Nechte chvíli působit, a ještě přidejte vroucí vodu. Proces můžete několikrát opakovat. Při aplikaci si dejte pozor, protože se může stát, že tekutina z odpadu vystříkne ven. 

Prášek do pečiva a ocet

V druhém případě nasypejte do odpadu sáček prášku do pečiva, zalijte octem a nechte 15 minut působit. Po 15 minutách přidejte vroucí vodu. Osvědčilo se i několik lžiček soli, které zalijete vroucí vodou. Proces je také nutné opakovat. 

Pokud nezaberou domácí zdroje, můžete sáhnout po hydroxidu sodném a dalších čističích odpadu, které zakoupíte v drogerii. V tomto případě použijte gumové rukavice a chraňte své oči. V případě, že nebudou účinné ani chemické přípravky, obraťte se na odborníka, protože problém bude pravděpodobně závažnější. 

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

zavřít reklamu
×
Reklama