Skvrny od červeného vína zmizí raz dva. Pomohou triky ostřílených uklízeček

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.01.2024 08:00
červené víno

Skvrny od červeného vína jsou opravdu odolné. Mnohdy natolik, že je z oblečení či koberce ani neodstraníme. S těmito tipy to však ale zvládnete.

Ať už jste rozlili červené víno na koberec, na košili či na ubrus, máme pro vás několik tipů, jak si i s těmito odolnými skvrnami hravě poradit. Neboť nehoda s rozlitým vínem se může přihodit snad každému, není potřeba smutnit či být naštvaný. Určitě je ale vhodné vědět, jak takové skvrny efektivně odstranit, abychom se nemuseli politých kousků zbavovat.

Sůl je skvělým pomocníkem

Ano, sůl je opravdu dokonalým pomocníkem, kterého má navíc každý z nás doma. Ovšem sůl se vyplatí použít na čerstvou skvrnu. Jakmile zaschne, je lepší použít jiné prostředky. Pokud máte skvrnu na ubrusu či oblečení, zasypte ji a nechte patnáct minut působit. Poté skvrnu propláchněte. Co se týká koberce, tam ponechte sůl alespoň hodinu, poté dočistěte čistou vodou a houbičkou. 

Sůl

Skvrny na koberci

Pokud se na koberci nachází čerstvá skvrna, ze všeho nejdříve ji pomocí papírové utěrky nebo čistého hadříku vysušte. Skvrnu nedřete, ale poťukáváním vysušte. Poté smíchejte dva hrnky teplé vody, 1,5 lžíce pracího gelu a 1,5 lžíce octa. Na skvrnu našplíchejte připravený roztok a opět čistým hadříkem pomocí poťukávání skvrnu vyčistěte. Následně papírovou utěrkou dosušte. 

Zaschlé skvrny na koberci

Tato metoda čištění je ideální nejen na staré, ale také na čerstvé skvrny. Připravte si dvě lžíce peroxidu, jednu lžíci mycího prostředku na nádobí, vodu, čistý a suchý hadřík, papírové utěrky a nejlépe lahev s rozprašovačem. Do lahve s rozprašovačem nalijte peroxid, mycí prostředek a lžíci vody. Směs našplíchejte na skvrnu a pomocí hadříku skvrnu vyčistěte. Poté papírovými utěrkami vysušte. 

Mléko

Zaschlé skvrny na oblečení

Skvělým pomocníkem je horké mléko. Stačí do něj namočit oblečení a nechat jej zde do vychladnutí. Poté propláchněte ve studené vodě a vyperte běžným způsobem. Skvělým pomocníkem, kterého velice rádi doporučujeme, je i žlučové mýdlo. Látku stačí namočit do vlažné vody, do které přimícháte tři lžíce tohoto mýdla. Na jeden litr vody použijte tři lžíce.  

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama