Zbytky svíček nevyhazujte, byla by to škoda. V domácnosti najdou bohaté využití

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 01.01.2024 08:15
Svíčky

Vždy nám doma zůstanou kousky nedopálených svíček a je velká škoda je vyhazovat, protože najdou opravdu velké množství praktického využití. Dokonce si z nich můžete znova vyrobit nové, originální svíčky.

Zbytky svíček v žádném případě nevyhazujte, protože ve vaší domácnosti vyřeší spoustu problémů. Díky nim nemusíte nakupovat žádné drahé přípravky, jsou hned po ruce a nestojí vás žádné velké peníze navíc. V našem článku vám přinášíme několik tipů, jak je možné tyto přebytky svíček využít i u vás doma.

Navoskujte lopatu na sníh

Brzy zase napadne spousta sněhu a vás bude čekat neustálé odhazování a odhrabávání tohoto bílého nadělení. Vezměte si zbytek vosku ze svíčky a natřete jím celý povrch lopaty. Sníh se na ni nebude lepit a nebude na ní ulpívat. Tento tip vám usnadní práci, která bude mnohem rychleji hotová. 

Vyrobte si nové svíčky

Zbylo vám několik skleněných nebo plechových nádobek se zbytky vosku? Není nic jednoduššího než si z nich udělat novou, krásnou svíčku. Pokud nemáte obal navíc, můžete využít starou skleničku nebo menší zavařovací sklenici s vrutem, který bude mít další dekorativní efekt. Využít můžete i menší misku nebo dekorativní hrníček. 

Svíčky

Jak na to? Vosk můžete rozpustit nad ohněm nebo ve vodní lázni, pokud máte zbytek svíčky ve skle. Dejte pozor, aby se vám do vosku nedostala voda. Rozpuštěný vosk nalijte do zvolené nádobky, ve které bude umístěna nová svíčka. Do vosku vložte knot vhodné délky a nechte svíčku přes noc zatuhnout. Do měkkého vosku můžete navíc vložit několik kousků badyánu, skořice a nového koření. Nádobku se svíčkou můžete dozdobit stužkou z krajky, dekorativními samolepkami či vlastnoručně vyrobenou etiketou. 

Opravte si zip

Pokud vás trápí zaseknuté a drhnoucí zipy, máme pro vás jednoduchou radu. Párkrát je přejeďte zbytkem svíčky a problém je vyřešen. Budou fungovat zase na 100 %. Zvolte raději vosk neutrální barvy a po aplikaci zip několikrát rozepněte a zapněte, aby se vosk dokonale rozetřel.

Ošetřete si nábytek

Spojením vosku a řepkového oleje si můžete připravit pastu, kterou odstraníte škrábance z nábytku a také z kožených bot či kabelek. Použijte čtvrt hrnku rozpuštěného, bezbarvého vosku a přidejte do něj lžičku řepkového oleje. Po vychladnutí aplikujte hadříkem na postižené místo a vyleštěte. 

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

zavřít reklamu
×
Reklama