Jak zabránit tomu, aby se v toaletě tvořil vodní kámen? A jak ho vyčistit

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 03.01.2024 07:15
Čištění toalety

Znáte to. Denně se snažíte vyčistit svou toaletu, ale i přes veškerou snahu se nemůžete zbavit nepříjemného a nevzhledného vodního kamene. Nejen, že nevypadá hezky, ale také na něm ulpívají nečistoty a bakterie.

Kde se vodní kámen ve vaší toaletě bere? Vzniká z látek, které jsou obsaženy ve vodě. V první řadě jde o molekuly hořčíku a vápníku. Vodní kámen vzniká převážně na místech, kde voda mění svou teplotu a na místech, kde voda stojí. 

Na vodní kámen účinně a bez chemie

Pokud chcete zkusit vodní kámen odstranit bez chemie, sáhněte po produktech, které najdete ve své domácnosti. V první řadě můžete vyzkoušet účinnou kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu. Jak na to? Pokud zvolíte kyselinu citronovou, vezměte asi 200 g a nasypejte ji do záchodové mísy. Nechte ji působit půl hodiny a potom ji zkuste vyčistit WC štětkou. Postup opakujte.

Coca-Cola

Na vyčištění vodního kamene v toaletní míse můžete jednoduše zkusit kuchyňský ocet. Ocet by neměl být smíchán a naředěn vodou z WC. Proto v první řadě uzavřete přívod vody, spláchněte a ocet vlijte do prázdné toalety. Nechte působit přes noc a ráno vyčistěte WC štětkou. Ocet můžete preventivně přidávat do splachovací nádrže. Na čištění vodního kamene v toaletě využijte klasickou Coca-Colu. Postupujte stejně, jako u použití octa a aplikujte ji do prázdného WC. Nechejte ji působit přes noc a ráno mísu vyčistěte štětkou.

Kupte si účinné přípravky

Pokud nechcete zkoušet domácí recepty na odstranění vodního kamene z WC, nakupte si přípravky za dostupnou cenu, které jsou určené přímo pro tento problém. V kamenných obchodech nebo na e-shopech je široká škála účinných čističů na WC, které vás vodního kamene zbaví jednoduše a bez větší námahy.

Preventivně využijte filtr nebo změkčovač vody

Pokud máte tvrdou vodu, velmi efektivním řešením je filtr, který se umístí na začátek potrubí a vychytává částice vodního kamene. Nebo můžete sáhnout po automatickém změkčovači vody, který obsahuje regenerační soli a nedovolí vzniku vodního kamene. 

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

zavřít reklamu
×
Reklama