Jak pečovat o litinovou pánev a jak ji vyčistit, aby byla stále čistá a vydržela roky?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 08.01.2024 07:10
Litinová pánev

Aby vám mohla litinová pánev roky sloužit, potřebuje dostatečnou a dokonalou péči. Je důležité, aby se nepoškodila a aby nezačala rezavět. Přinášíme vám několik zásadních tipů a rad, které vám pomohou zachovat vaši litinovou pánev jako novou.

Čištění a mytí litinové pánve není vůbec složité. Je důležité, abyste si zapamatovali pár kroků, které je nutné při udržování litinové pánve dodržovat. Jakmile pánev vychladne, opláchněte ji pod tekoucí teplou vodou. Pokud je potřeba, použijte malé množství saponátu a kartáč na nádobí, kterým odstraníte připečené jídlo.

Jak vyčistit silně znečištěnou pánev?

Jestliže nepomohlo použití saponátu a kartáče, podnikněte další kroky k odstranění nečistot z vaší litinové pánve. Naplňte ji trochou vody a přidejte stejné množství octa. Tekutinu následně přiveďte k varu. Po minutě vaření pánev odstavte z plotny a tekutinu vylejte do výlevky. Do pánve nasypejte jedlou sodu, kterou navlhčíte a necháte ji působit asi 10 minut. Potom použijte houbičku a pánev vyčistěte. Následně ji umyjte pod tekoucí vodou.

Jak pečovat o litinovou pánev?

Litinová pánev potřebuje speciální zacházení, aby vám vydržela spoustu let. Dodržujte několik jednoduchých kroků a nebudete muset investovat do nové pánve. Když uvaříte jídlo, neskladujte ho v pánvi. Pokrm co nejdříve připravte ke konzumaci nebo ho vložte do nádoby, která je určena ke skladování jídla. Litinovou pánev nenechávejte v žádném případě odmočit ve vodě. Poškodil by se tak její povrch a další vaření v ní by se mohlo stát problematické.

Litinová pánev

Když pánev umyjete, natřete ji tenkou vrstvou obyčejného stolního oleje. Přebytečný olej odstraňte papírovou utěrkou. Vaše litinová pánev tak nebude zbytečně vysychat a její povrch bude mnohem odolnější proti poškození. Svou litinovou pánev v žádném případě neumývejte v myčce. Její povrch by se nenávratně zničil a mohlo by dojít k rezavění.

Pokud si všimnete, že pánev ztratila svou barvu nebo dokonce začala rezavět, nepropadejte panice, ještě se dá všechno zachránit. Zasažená místa očistěte drátěnkou a opláchněte ji pod tekoucí teplou vodou. Otřete ji utěrkou a na povrch pánve naneste rostlinný olej. Přebytek oleje opět setřete papírovou utěrkou.

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

zavřít reklamu
×
Reklama