Jak nejlépe zpracovat rýmovník, aby co nejdříve působil na chřipku a nachlazení

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 15.01.2024 06:50
Rýmovník

Pokud doma máte rýmovník, výrobky z něj skvěle působí proti chřipce a nachlazení. Je to opravdu velmi užitečná rostlinka. Dokonce vám uvolní nos, když si jej budete při rýmě potírat rýmovníkovým listem.

Když vás postihne nachlazení nebo chřipka, mějte připravený sirup z rýmovníku, který je opravdu účinný. Dokonce si můžete dát inhalační koupel, do které si přidáte pár listů rýmovníku. Přinese vám úlevu a uvolnění. Čaj z rýmovníku je také skvělým pomocníkem při rýmě a nachlazení. Pojďme se společně podívat na domácí výrobu skvělých rýmovníkových produktů.

Co rýmovník obsahuje

Rýmovník je zdrojem vitamínu C, A, E a omega-6 mastné kyseliny. Obsahuje silice a má značné antimykotické a antibakteriální účinky. Účinně vydezinfikuje ústa, krk i dýchací cesty. Působí také proti nevolnostem, bolesti břicha, zvracení a průjmu. Používá se také proti popáleninám a při mírných alergických reakcích.

Jak na výrobu rýmovníkového sirupu?

Připravte si 30 neumytých listů rýmovníku, 1 litr vody, 1 kg cukru a 1 kg citrusů. Můžete si vybrat, jestli zvolíte citrony, limetky nebo pomeranče. Během pěstování rýmovníku se snažte vyhnout tomu, že byste polili jeho listy hnojivem. Vždy lijte hnojivo pouze ke kořenům. Nakrájejte citrusy a vložte je spolu s listy rýmovníku do hrnce. Vše přelijte horkou vodou a nechte je zcela ponořené stát na chladném a temném místě po dobu jednoho dne. Druhý den tuto směs přiveďte k varu, dejte do ní cukr a vařte ještě dalších deset minut. Tekutinu sceďte a uskladněte ji ve sterilizovaných skleničkách. Během chřipky a nachlazení můžete sirup užívat po lžičkách. Můžete si jím osladit i čaj nebo kaši.

Čaj

Čaj z rýmovníku

Pokud máte pocit, že se o vás pokouší nachlazení nebo chřipka, připravte si čaj z rýmovníku. Na 2 dcl horké vody použijte asi pět listů rýmovníku. Přidejte si do čaje med, a ještě horký pomalu popíjejte. Přinese vám úlevu a váš ucpaný nos se uvolní.

Mast z rýmovníku

Proti ekzému a na problematickou pokožku skvěle zapůsobí mast z rýmovníku. Můžete si ji také namazat pod nos při nachlazení. Krásně vám uvolní ucpané dýchací cesty. Použijte 30 listů rýmovníku, vepřové sádlo nebo kokosový olej. Rozehřejte tuk a přidejte do něj listy rýmovníku. 2 hodiny zahřívejte a míchejte. Po uvaření nechte směs zchladnout, uložte do lednice a druhý den opět zahřejte a povařte. Následně přeceďte a uložte ve sterilní sklenici do lednice.

Mohlo by Vás zajímat

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama