Jak vyčistit připálený hrnec: Levný trik vám s tímto krokem pomůže téměř okamžitě

autor Petra Seibertová publikováno 15.01.2024 07:00
hrnec

Stalo se, že vám začal na plotně hořet olej v hrnci a ten je teď na odpis? Nezoufejte, existuje jednoduchý trik, jak váš hrnec zachránit. Toho pravého pomocníka najdete ve své spižírně, takže nebudete muset dělat žádné drahé nákupy.

Jestliže se vám připálil váš oblíbený hrnec, nelitujte toho a jednejte. Ještě se dá všechno v pohodě zachránit a váš hrnec vám bude sloužit dál. Možná budete muset čištění několikrát opakovat, ale bude to stát za to. Můžete si vybrat mezi jedlou sodou, citronem i octem. Potom zaberte a na dočištění použijte houbičku či drátěnku, která všechno doladí.

Hrnec pořádně odmočte

V prvním kroku neváhejte svůj připálený hrnec řádně odmočit. Do připáleného hrnce nalijte asi 5 cm vody, přidejte 2 lžíce soli, provařte a nechte stát. Větší připáleniny můžete uvolnit dřevěnou špachtlí a následně použít houbičku a saponát. Případně použijte drátěnku nebo vyzkoušejte jiný způsob čištění připálenin na nádobí.

Osvědčená jedlá soda

Sáček s jedlou sodou jistě doma najdete a můžete ji použít jako první pomoc na připálený hrnec. Jak na čištění? Hrnec naplňte vodou tak, abyste ponořili všechny nevzhledné připáleniny. Vodu přiveďte k varu a vařte ji asi pět minut. Po vychladnutí vylijte vodu a na dno nasypejte jedlou sodu. Vezměte houbičku nebo ještě lépe drátěnku a dno vydrhněte.

citron

Citron vrátí hrnci lesk

Citron je díky kyselině citronové taky skvělým pomocníkem při čištění nepříjemných a odolných připálenin. Nakrájejte dva citrony na kolečka a půl hodiny je společně s vodou povařte v připáleném hrnci. Směs vylijte, vezměte si drátěnku a společně se saponátem hrnec dočistěte.

Starý dobrý ocet

Není nad to mít doma v záloze láhev octa, která se osvědčí při jakémkoliv úklidu a nepořádku. To platí i v případě připálených hrnců. Ocet nařeďte s vodou v poměru 1:1. Do vzniklého roztoku můžete přidat i jedlou sodu, která účinek octa ještě podpoří. Roztok zahřejte v připáleném hrnci, povařte pět minut a nechte vychladnout. Po vychladnutí vylejte a dočistěte drátěnkou.

Tip: Pokud máte připálenou pánev, nahlédněte do minulého článku. 

Mohlo by Vás zajímat

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

zavřít reklamu
×
Reklama