4 důvody, proč nikdy nevyhazovat skořápky od vajec do koše

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.04.2023 05:00
vaječné skořápky

Po vyklepnutí obsahu vajec nebo po oloupání, míří skořápky rovnou do koše. To je však jistě škoda! Zkuste je dále využít, a to efektivně.

Vaječné skořápky lze uplatnit různými způsoby, například na zahradě, ale i v domácnosti. Dokonce je můžeme využít také v oblasti zdraví. Možná vám to přijde zvláštní, ale skořápky obsahují mnoho prospěšných látek, především pak vápník, ale také fosfor, selen, měď a zinek. Proč bychom skořápky neměli házet do koše, ale schovávat si je?

Skořápky použijte jako hnojivo

Skořápky obsahují vápník, který zlepšuje kvalitu půdy. Pokud pěstujete rajčata, papriky či jiné, například bylinky, můžete nadrtit skořápky, které nasypete kolem rostlin. Skořápky se brzy rozloží, uvolní živiny do půdy a pomohou udržet pH půdy v rozmezí 5,5 – 6,5. Skořápky také pomáhají ve zdravém růstu kořenů a podporují klíčivost semen. A pokud máte kompost, skořápky můžete dávat i tam. 

sazenice rajčat

Vaječné skořápky pro pevné zdraví

Skořápky jednoduše stačí rozemlít a využít jako zdroj vápníku. Tělo ho dokáže vstřebat až z devadesáti procent. Navíc obsahují další stopové prvky, které prospějí našemu zdraví. Pozitivní vliv mají také na pevné nehty, zdravé vlasy, pomohou s astmatem či krvácením z dásní. Pořádně je opláchněte teplou vodou, nasušte a rozdrťte v hmoždíři nebo v mixéru. 

Využít je můžete také zevně. Skořápky stačí rozemlít, smíchat s olivovým nebo kokosovým olejem, vytvořit hustou pastu a nanést na nehty. Pastu nechte alespoň dvacet minut působit a poté opláchněte – opakujte dvakrát týdně. Nehty budou krásné, pevné a nebudou se lámat. 

hrnec

Účinný prostředek na silné znečištění

Je to možná až k údivu, ale skořápky, pokud je rozemelete, můžete použít jako abrazivní čistič na znečištěné povrchy. Například na připálený plech, hrnec a další. Stačí smíchat tři lžíce skořápek, jednu lžíci vody a jednu lžíci octa. Naneste na připáleniny, nechte působit, a následně pomocí houbičky vyčistěte a opláchněte. 

Zbavte se slimáků

Slimáci jsou pohromou zahrad. V nedávném článku jsme se zmínili o různých metodách, díky kterým lze odlákat slimáky. Nejlepší bude, pokud vyzkoušíte několik metod a poté zhodnotíte, která z nich funguje nejlépe. Stejně tak můžete vyzkoušet i nahrubo nadrcené vaječné skořápky, které nasypete kolem rostlin a tito nemilí plži se přes ně nedostanou. 

  

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

zavřít reklamu
×
Reklama