Buďte připraveni na novou sezonu sazenic a vyměňte chemii za účinná domácí hnojiva

autor Nikola Klementová publikováno 28.01.2024 08:00
Sazenice

Jaro nám již klepe na vrátka, a tak pomalu, ale jistě plánujeme výsev zeleniny, ale také letniček. Myslet bychom měli na to, že i tyto malé sazeničky budou potřeba přihnojit. Proto jsme pro vás připravili několik domácích hnojiv, které můžete využít nejen pro ně.

Aby se sazeničky správně vyvíjely, rostly a nezahynuly, bude potřeba jim nějakou tu péči věnovat. K péči samozřejmě patří i pravidelné přihnojování, aby sazenice zesílily a zajistily nám nejen rozkvetlou zahradu, ale také chutnou a zdravou zeleninu. Mimo sazenic lze domácí hnojiva využít také pro pokojové rostliny. Které z nich nabídnou rostlinám živiny? 

Hnojení sazenic a jiných rostlin

Na úvod bychom chtěli zmínit jednu zásadní informaci, kterou byste si měli zapamatovat. Sazeničky, které jsou velmi malé, sotva vyrašily ze substrátu, není vhodné jakýmkoli hnojivem hnojit. Jakmile však takzvaně překoření kelímek, hnojení je na místě. Řídit se také můžete tím, že jakmile jim vyraší první dva pravé listy, použijte vámi zvolené hnojivo. Pokud dáváte přednost průmyslovým hnojivům, hnojte kristalonem start. 

Domácí hnojivo z droždí

Mezi velmi oblíbené domácí hnojivo patří to z droždí. Někdo říká, že hnojivo z droždí není účinné, ale kdepak. Minulou sezonu jsme sázeli sazenice paprik a rajčat do půdy prohnojené kompostem a dále jsme v pravidelných intervalech přidávali hnojivo z droždí s trochou popela. Rajčat bylo dostatek, stejně tak paprik. Na přípravu hnojiva z droždí si připravte 4 kostky droždí a jeden litr teplé odstáté vody. Droždí rozpusťte a nechte dva dny kvasit. Poté zřeďte se 4 litry vody a aplikujte dle potřeby. Na sazenice či k pokojovým rostlinám. 

Kávová sedlina

Kávová sedlina je černým zlatem

Kávová sedlina použitá jako hnojivo, je všemi snad dobře známá. Používá se především pro kyselomilné rostliny, ale například i taková levandule s ní nepohrdne. Mimo toho, že rostliny vyživí, také může odpudit mravence. Naopak žížaly takzvaný lógr milují a ty jsou pro naši zahradu velkým přínosem. Kávovou sedlinu lze dopřát borůvkám, hortenziím, oleandrům, azalkám, muškátům a rododendronům. 

Banány

Banánové slupky

Slupky od banánů jsou plné živin. Obsahují vápník, draslík, fosfor a další živiny. Někteří pěstitelé doporučují nechat slupku vylouhovat, ale takto se do vody mnoho živin nedostane. Stejně tak slupka zahrabaná v půdě. Pomalu se rozkládá, takže nedodá živiny okamžitě. Ideální bude, když ji usušíte a rozemelte na prášek, který smícháte s vodou. Hnojivo z banánových slupek je vhodné pro muškáty, petúnie, rajčata, papriky, okurky, melouny a další.

Fermentovaná hnojiva s vysokou účinností

Hnojiva, která projdou procesem kvašení, jsou bezesporu velice účinná. Lze použít slepičí trus, kopřivy a posekanou trávu. Lze také použít kombinaci – trávu, kopřivy a přesličku. Zvolenou základní suroviny smícháte s vodou a necháte překvasit. Jakmile zmizí pěna, máte hotovo. Hnojivo je to velmi silné, proto se také silně ředí. 

 

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama