Nejlepší pečené brambory: Díky použitým surovinám a správnému postupu budou vynikající

autor Nikola Klementová publikováno 02.02.2024 07:00
Pečené brambory

Pečené brambory patří mezi vynikající přílohu, na které si rád pochutná snad každý z nás. Jak je připravit, aby byly dokonalé, křupavé, ale zároveň nevysušené?

Pečené brambory jsou skvělou volbou k masu, ale také klidně k luštěninovým karbanátkům. My si na nich rádi pochutnáme jen tak, například se sklenicí mléka či s dobrým zeleninovým salátem obohaceným o svěží zálivku. Vyzkoušejte je připravit podle našeho receptu a věřte, že už je nebudete chtít připravovat jinak. Jsou navíc zdravější než hranolky, které musíme smažit. 

Výběrem brambor a surovinami to začíná

Pečené brambory – no a? Nakrájím brambory, vložím do trouby a vytáhnu až budou zlatavé. To sice, ale připravit dokonale pečené brambory, které budou plné chuti, nevysušené a příjemně křupavé, to už vyžaduje trochu přípravy. Začneme tedy výběrem brambor. Z vlastní zkušenosti doporučujeme brambory typu B nebo C. Áčka jsou příliš pevná a v troubě budou muset zůstat o něco déle, čímž by se mohla vysušit. 

Brambory

Dále si připravte směs oblíbeného koření. Může to být grilovací koření, ale také například sušená bazalka, rajčata a oregano – vynikající kombinace. Důležitý však bude také použitý tuk. Obvykle se doporučuje olivový olej. Ten je vynikající, zdravý, ale opravdu nezaměnitelný chuťový požitek zajistíte se sádlem. To vepřové je ale příliš výrazné. Nejlepší bude kachní nebo husí. Výsledek je naprosto famózní. 

Recept na pečené brambory

Připravte si: 500 gramů brambor, 5 lžic olivového oleje či sádla, 2 lžíce koření dle chuti, sůl, plech a pečící papír. Ze všeho nejdříve oloupejte brambory a nakrájejte je na stejně silné měsíčky. Ty poté dejte do hrnce se studenou a osolenou vodou. Přibližně 4 minuty povařte, aby brambory byly na povrchu měkké, ale uvnitř tvrdkavé. Poté je slijte a umístěte do větší mísy. Sádlo si rozpusťte a smíchejte ho s kořením. 

Pečené brambory

Popřípadě olivový olej nalijte do misky a smíchejte ho s kořením. Zvolený tuk vylijte na brambory a důkladně je promíchejte, aby se tuk s kořením dostal na každou bramboru. Poté jednu vedle druhé umístěte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě na 200 °C z jedné strany na deset minut, poté brambory otočte a dopékejte ještě 10 minut. 

Mohlo by Vás zajímat

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

zavřít reklamu
×
Reklama