2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.02.2024 07:00
Pučálka

Možná držíte půst, možná také potřebujete mírně odlehčit jídelníček. Ať je to jakkoli, připravili jsme pro vás dva staročeské recepty, které jsou chutné a rychle připravené.

Během postní doby se připravovala jídla jednoduchá, rychlá, ale zato vydatná a zdravá. Po oslavách Masopustu, kdy si každý hojně dopřával masná jídla, sladkosti a další, přišla čtyřicetidenní postní doba. Čas, kdy lidé své jídelníčky sestavovali především ze zelí, cibule, krup, kořenové zeleniny, brambor, hrachu a čočky. Sám název Masopust napovídá, že lidé v tomto období nejedli maso. Připomeňme si dva staročeské recepty, které jsou rychlé a výborné. 

Kočičí tanec

Tento recept se skládal z čočky či hrachu, krup, soli, osmahnuté cibulky, česneku a bylinek. Například majoránky a libečku. Hlavní suroviny se nejdříve namočily a poté se čočka uvařila zvlášť a kroupy také. Cibulka se nakrájela, osmažila, přidal se česnek, bylinky a všechny ingredience se smíchaly dohromady. Pokud budete chtít recept trochu zpestřit, slaninu nakrájejte na kostičky, vyškvařte ji a přidejte k ostatním surovinám. Místo výše zmíněných bylinek můžete využít majoránku a kmín. 

Cibule a česnek

Pučálka z hrachu

Základem tohoto receptu je naklíčený hrách, který se opéká na suché pánvi nebo v troubě. Je známo, že se takto připravená pučálka pojídala při draní peří jako mlsání. Jak tedy nechat hrách naklíčit? Hrách namočte na jeden den do vody. Následující den jej sceďte a nasypejte do misky v jedné vrstvě. Přikryjte a nechte v teple vyklíčit. Jakmile budou mít klíčky alespoň 6 milimetrů, je čas jej zpracovat. Na oleji můžete osmahnout cibulku, přidat čerstvou petrželku a naklíčený hrách. 

Recept navíc

Připravili jsme pro vás ještě jeden tip na postní oběd. Ten už sice není podle staročeského receptu, ale pokud aktuálně nejíte maso, zřejmě se vám bude hodit. Připravte si placičky z hlávkového zelí s bramborami. Budete potřebovat: 300 gramů zelí, které nakrájíte na drobné kousky a podusíte s trochou vody do změknutí. 

Zelí

Do zelí přidáme 70 gramů hrubé mouky a 1 rozšlehané vejce. Promícháme a přidáme sůl, pepř, česnek a majoránku. Poté si navlhčete ruce a tvořte placičky, které obalíte v hladké mouce a osmažíte na oleji. Můžete je také upéct v troubě. Brambory uvařte ve slupce, oloupejte, omastěte máslem a posypejte klidně i mraženou pažitkou – dobrou chuť. 

Mohlo by Vás zajímat

Šalvěj
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na pěstování šalvěje: Pro bohaté a zdravé olistění vyžaduje správnou péči již od základu

Nábytek z palet
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Inspirace na levný a funkční nábytek z palet – přeměňte odpad na krásné kousky nábytku

Rozchodníky
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování rozchodníků je jednoduché. Přesto se vyhněte některým chybám a těšte se z bohatých květů

zavřít reklamu
×
Reklama