Nejlepší sirup z černého bezu podle receptu z babiččiny kuchařky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.06.2023 13:57
černý bez

Černý bez patří mezi keře s širokým využitím, ale také k těm, které obsahují mnoho výživných látek. Jak si připravit vynikající bezový sirup?

Máte rádi vůni a chuť bezu, který navíc momentálně bujně kvete a jeho vůně se line snad na každém kroku? Bezovou šťávu si kupovat nemusíte, jednoduše si ji připravíte doma z bezových květů. Rádi bychom vám prozradili recept na skvělý sirup podle receptu mojí babičky, která jej měla vždy nejlepší. Alespoň tak jsme to vnímala jako malé dítě. A když nás bolelo v krku, zábal na krk a lžička bezového sirupu v heřmánkovém čaji vždy zabrala. 

Něco málo o bezu

Než se však pustíme do přípravy bezového sirupu, rádi bychom vám ještě prozradili, co takové půvabné a úžasně vonící květy bezu obsahují. Především tedy vitamin C, A, B1, B2, B6, B12, ale také silice, antioxidanty, významné slizy a organické kyseliny. A kdy nám květy mohou pomoci? Především při nachlazení, bolení v krku a dále. 

černý bez

Květy a listy můžete nasušit a dopřát si je na čaj. Sirup lze použít také do jiného čaje a taktéž pomůže s bolestí v krku, ale i zahleněnými dýchacími cestami. Dále podporuje pocení, očistu organismu, snižuje horečku, pomáhá při migrénách a podporuje činnost ledvin. Zároveň pomáhá vylučovat vodu z těla, pomáhá při zánětech ledvin, jater a má příznivý vliv na onemocnění srdce a další. Jednoduše řečeno – černý bez je poklad přírody. 

Jak připravit bezový sirup

Aby si sirup zachoval opravdu co nejvíce prospěšných látek, nesmíte jej vařit. Co se týká množství květů, běžně se v kuchařkách uvádí 25 kusů květů na jeden litr vody. Babička mi říkala, že záleží na velikosti květů, ale aby měl sirup sílu, a to jak léčivou, tak především tu chuťovou, bude potřeba na květech přidat. Tudíž v receptu zní: 150 květů černého bezu, 3 litry vody, 60 gramů kyseliny citronové, 3 citrony. Dále budete potřebovat kýbl či velký hrnec, do kterého dáte přebrané květy, které zbavíte černých broučků. 

černý bez

Květy doporučujeme neoplachovat, protože z něj smyjete všechen tolik užitečný a vynikající pyl. Hrnec pořádně vypláchněte, dejte do něj květy, nakrájené citrony a zalijte je třemi litry převařené a vychladlé vody. Poté přidejte kyselinu citronovou. Takto připravenou směs odložte na 24 hodin do spíže nebo na jiné studené a tmavé místo. Druhý den směs přeceďte přes plátýnko či bavlněnou plenu, vymačkejte a přisypte tři kila cukru. Pořádně promíchejte a postavte na sporák. Ohřívejte do bodu varu! Déle opravdu ne. Poté přelijte do vyvařených sklenic a sirup uchovávejte v temnu a chladnu.  

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

zavřít reklamu
×
Reklama