Jak uchovat jahody, abychom si jejich chuť užili i v zimě

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.06.2023 11:35
jahody

Na sladkých jahodách si rádi pochutnáme snad všichni. Abychom si jejich chuť mohli užívat i v zimním období, bude třeba je správně uchovat.

Voňavé a šťavnaté jahody nyní koupíte všude. Vždy je ale nejlepší si vypěstovat vlastní. Mají vynikající chuť, nejsou podtržené a jsou plné vitamínů a minerálních látek. Pokud jahody nepěstujete, můžete je koupit u nejbližšího pěstitele nebo využít samosběr v jahodárnách, kterých je v Česku opravdu mnoho. Jak tedy jahody uchovat, abychom si jejich chuť mohli užívat i v zimě?

Sušené jahody s bohatým využitím

Dozrálé a nepomačkané jahody zbavte stopky a opláchněte je. Menší kousky můžete nakrájet na čtvrtiny a ty větší na plátky. Co se týká správného sušení, abychom zachovali co nejvíce vitaminů, sušení by mělo probíhat maximálně do 45 °C. Proto bude nejvhodnější, když jahody budete sušit v sušičce na ovoce. Lze sušit i v troubě při 50 °C.

Jak uchovat jahody na zimu.

Jakmile budou jahody usušené, nebudou tvrdé, ale pružné. Jahody skladujte na suchém místě, nejlépe ve vzduchotěsných skleněných nádobách. Správně usušené plody vám vydrží klidně až do další sezony jahod. Sušené jahody si lze dopřát v ovesné, jáhlové či kukuřičné kaši. Pokud připravujete domácí granolu, jahody jsou zde vynikající. Dokonce je můžete dát do letních limonád, do rolád, do tvarohu a jinam.

Správné zmrazení jahod

Co se týká zmrazení jahod, máte dvě možnosti. Jahody můžete zamrazit celé, ale také je můžete rozmixovat a uložit do plastových boxíků. Pro správné zamrazení celých plodů doporučujeme, abyste je nejdříve umyli a zbavili je zelených částí. Poté je nechte oschnout a rozložte na tác, jednu jahodu vedle druhé, širší částí dolů. Tác pak vložte do mrazáku a jakmile budou jahody zmrazené, vložte je do krabičky nebo do pytlíku. Tímto způsobem se k sobě nepřilepí a vy jich budete moci vytáhnout tolik, kolik budete potřebovat.

Jak správně zamrazit jahody.

Rozmixované jahody jsou ideální pro přípravu horkých jahod s vanilkovou zmrzlinou, dokonalá pochoutka. Určitě si je také můžete dopřát jako zmrzlinu. Stačí jahody rozmixovat, přidat tvaroh nebo tučný řecký jogurt a zamrazit. Můžete zvolit malé krabičky či určitá tvořítka na led.

Zavařeniny z jahod

Jahody můžete samozřejmě také zavařit. Zavařovat můžete celé plody a připravit z nich kompot. V druhém případě můžete připravit lahodný a vynikající džem, který se v zimě do koláčů, ale také na pečivo bude hodit. Co se týká receptu, máme jeden oblíbený: Připravte si 1 kilogram jahod, 350 gramů cukru, 2,5 lžičky kyseliny citronové a 6 gramů agaru. V případě, že používáte Pektogel, použijte ho.

Jahodová marmeláda.

Zdravé rolky z jahod

Tato metoda je méně známá, ale děti se po ní mohou utlouct. Stačí jahody rozmixovat a natřít v tenké vrstvě na plech, který vyložíte pečicím papírem. Poté jahody můžete sušit v troubě či na slunci. Pokud si s jahodami a papírem chcete vyhrát, nastříhejte proužky papíru a rozetřete na ně jahody, pak je můžete sušit v sušičce na ovoce. Jakmile jahody vyschnou, plát bude pružný a rolovatelný. Nejdříve jej nařežte na tenké proužky, srolujte do šnečků a uložte do vzduchotěsné nádoby. Ideální a zdravá svačinka pro všechny věkové kategorie. V zimě na doplnění vitamínů a minerálních látek vůbec nejlepší.

Mohlo by Vás zajímat

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama