Jak připravit sirup ze sedmikrásek nejen na kašel

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.03.2023 13:40
sedmikrásky

Sedmikrásky patří mezi první jarní květiny, které můžeme nasbírat snad všude. Mají blahodárné účinky na zdraví a skvěle chutnají. Připravte si z nich jednoduchý sirup podle našeho receptu, který zvládne každý.

Pokud se rozhodnete pro sběr sedmikrásek, určitě volte taková místa, která jsou opodál měst a silnic. Nejlepší místa jsou tedy zahrady či louky, ale také okraje lesů a jinde. Navíc sedmikráska kvete v podstatě od jara do podzimu, takže nemusíte mít strach, že jejich sezonu zmeškáte.  

Suroviny
minus 4 porce plus
ingredience ingredience
800 ks květů sedmikrásky
ingredience ingredience
700 ml vody
ingredience ingredience
700 g cukru
ingredience ingredience
1 ks citron
Postup
1
Připravte si květy, které vložíte do hrnce a zalijete je převařenou vodou (nikoli vroucí, ale horkou). Nyní opláchněte citron a nakrájejte ho na kolečka. Citron doporučujeme koupit v BIO kvalitě, aby nebyl ošetřen chemickými látkami. Pokud jste takový nesehnali, doporučujeme ho oloupat.
2
Takto připravené sedmikrásky zakryjte plátnem a odložte na jeden celý den louhovat. Je tedy dobré si rozvrhnout čas, protože například v devět večer či později, se vám sirup nemusí chtít vařit.
3
Po uplynulém časem květy sceďte přes cedník či plátno a do vzniklého výluhu přidejte cukr. Povařte tři minuty a nalijte jej do předem vyvařených sklenic. Sirup doporučujeme skladovat v temnu a chladnu. Pokud si sirupu připravíte více, vydrží vám až do zimy.

Sedmikrásky jsou jarním pokladem, který obsahuje řadu prospěšných látek a účinků pro zdraví. Působí blahodárně nejen při kašli, ale také při dně, bolesti zubů a dále.

Vyzkoušejte také jarní salát se sedmikráskami, který dodá tělu energii a sílu. 

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Slapy
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Tipy na okružní výlet okolo vodní nádrže Slapy

zavřít reklamu
×
Reklama