Kysané zelí: Jak ho naložit, aby bylo chuťové vynikající a nekazilo se

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.10.2023 07:15
Kysané zelí

Domácí kysané zelí je vždy nejlepší. Navíc víte, co do něj dáte. Jak tedy připravit to nejlepší zelí, aby se nekazilo a bylo chuťově výborné?

Je pravdou, že kysané zelí by mělo být součástí zimního jídelníčku každého z nás. Neboť obsahuje řadu významných živin, které podporují náš imunitní systém. Navíc udržuje zdravá střeva. A jelikož všichni víme, že imunita začíná ve střevech, bude tato pochoutka nabitá laktobacily ideální. Mimo jiné obsahuje vysoké procento vitamínu C, E, B12 a A. Dále také draslík, železo, vápník, selen, zinek a jód. Zapomenout bychom neměli ani na vlákninu, která podporuje správnou peristaltiku střev. 

Výběr zelí a potřebné ingredience

Domácí zelí ze zahrádky je vždy nejlepší, o tom nikdo nepochybuje. Pokud jej nepěstujete, snažte se ho koupit od tuzemského pěstitele. České zelí je vynikající. Z vlastní zkušenosti nedoporučujeme, abyste kupovali zelí, které se dováží z ciziny. Co se týká množství zelí a soli, na jeden kilogram nastrouhaného zelí si připravte 20 gramů soli. Dále jeden balíček celého kmínu a 300 gramů cibule. 

Jak zelí zpracovat

Pokud nekupujete již nakrouhané zelí, které potom už stačí jen prosolit, odstraňte z celých hlav několik horních nehezkých listů. Poté je rozkrojte a půlky rozkrájejte tak, aby vám vznikly čtvrtky. Odkrojte košťály a nakrouhejte nebo nakrájejte na tenké nudličky pomocí velmi ostrého nože. Vezměte si mísu, zelí prosolte a zasypte kmínem. Vše promíchejte a rukama pořádně promačkejte nebo jej přesypte do lavoru a nohama pošlapejte. Tento krok provádějte tak dlouho, než zelí pustí dostatek šťávy a začne pěnit. 

Zelí

Jak zelí naložit do sudu

Připravené zelí smíchejte s cibulí nakrájenou na tenké proužky a napěchujte je do pořádně vymytého, nejlépe octem, soudku. Každou vrstvu zelí pořádně upěchujte pěstí. Určitě zelí nedávejte až po okraj sudu, neboť se bude obsah během kvašení mírně zvedat. Jakmile budete mít hotovo, nad povrchem zelí musí být šťáva. Pokud tam nebude, zelí začne plesnivět. Přebytečnou vodu slijte do čisté lahve a schovejte ji do lednice. 

Jak zelí v sudu zatěžkat

Aby nám zelí nešlo nahoru, bude potřeba ho zatěžkat. Pokud máte dřevěné prkénko, použijte ho. Pod prkénka umístěte vyvařenou utěrku, na ni prkénko a zatěžkejte ho těžítkem. Například omytou dlažební kostkou, kamenem či čímkoli, co vám dokonale poslouží k těmto účelům. Soudek uzavřete a do žlábku nalijte převařenou vodu. Nezapomeňte obsah pravidelně kontrolovat, zda se v něm nachází dostatek vody, popřípadě přilijte vodu. Pokud nemáte šťávu ze zelí, převařte obyčejnou vodu, kterou osolíte a necháte vychladnout. I žlábek kontrolujte, zda je v něm voda. Připravený soudek postavíme do místnosti, kde je přibližně 20 °C, a to na týden. Následně ho přemístíme do místnosti, kde je maximálně 15 °C a necháme měsíc dokvasit. 

Mohlo by Vás zajímat

Dortík Red Velvet
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Bleskurychlý mini dortík Red Velvet, který upečete za necelých pět minut. Zachutná a oslní každého

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

zavřít reklamu
×
Reklama