Vepřové sádlo pomalu, ale jistě vytlačily různé margaríny, ale i jiné druhy olejů. Věděli jste, že jídlo připravené na sádle je mnohem lepší, než ho připravovat na rafinovaném slunečnicovém oleji? Nutno dodat, že ani se sádlem bychom to ve stravě přehánět neměli. Jelikož se blíží čas Vánoc, kdy se pečou oblíbené sádlovky, smaží řízky a tak dále, kvalitní sádlo s dobrou chutí by chybět nemělo. Navíc řízky na sádle jsou prostě vynikající.
Výběr správného sádla
Vše samozřejmě začíná výběrem toho správného tuku, tedy syrového sádla. Pokud plánujete výsledek použít i na pečení, například na zmíněné sádlovky, kynuté těsto a tak dále, je tedy lepší vybrat takové, které neobsahuje vlákna masa a kůži. Vhodnou volbou je sádlo řemenové, tedy to, které se nachází na hřbetě čuníka. Je zároveň i kvalitnější a chutnější. Takové sádlo lze koupit v plátech či již nakrájené na kostky. Pokud máte na výběr a nevlastníte vlastní prase, kupte pláty či kostky u řezníka, nikoli v supermarketu.
Jak vyškvařit sádlo
Někteří doporučují sádlo škvařit v remosce, u které nemusíte stát a míchat. My však dnes budeme škvařit sádlo v hlubokém hrnci, nejlépe se silným dnem. Co se týká přípravy sádla, nakrájejte ho na kostičky. Snažte se, aby byly všechny stejné a každá z nich měla přibližně centimetr a půl. Sádlo dejte do hrnce a podlijte ho trochou lžící vody a začněte škvařit. Nejdříve na nejvyšší stupeň, poté žár snižte a škvařte pozvolna, a to tak, aby obsah krásně bublal a zároveň šuměl.
Ze začátku sádlo přikryjte pokličkou a škvařte. Stále však ale nahlížejte a kontrolujte, aby se sádlo nepřipálilo. Jakmile kousíčky sádla (škvarky) začnou zlátnout, poctivě míchejte. Nesnažte se proces urychlit a zvyšovat teplotu, ačkoli by vás to mohlo lákat. Tak by se škvarky akorát připálily. Jakmile sádlo přestane pěnit a škvarky budou mít zlatou barvu, sporák vypněte a nechte mírně vychladnout. Mezi tím opláchněte sklenice nebo sádlák a poté přes cedník slijte sádlo a škvarky uložte jinam. Připravte z nich například lahodnou pomazánku.