Cukroví zobrazující to, co máte rádi: Voní kořením a na vánočním stole by chybět nemělo

autor Nikola Klementová publikováno 26.11.2023 08:20
Cukroví zobrazující to, co máte rádi: Voní kořením a na vánočním stole by chybět nemělo

Jaké cukroví zobrazuje to, co máme rádi? Především takové, které se jmenuje Spekulatius. U nás sice není příliš typické, ale je výborné. Navíc je také křehké a rozplývá se v ústech. Vyzkoušíte ho letos?

Pokud ještě neznáte sladké cukroví zvané Spekulatius, tak se jedná o sušenky z Nizozemska, Belgie a Porýní. V případě, že sbíráte inspirace na vánoční cukroví, vyzkoušejte tuto dobrotu. Není sice plněná krémem nebo marmeládou, ale může vyobrazovat něco, co je vám blízké či se vám líbí.

Cukroví Spekulatius

Už víte, odkud pochází Spekulatius, avšak věděli jste, že v Německu je tato cukrovinka považována za tradici a důležitost, která na vánočním stole nesmí chybět? Sladké sušenky měly v dřívějších dobách vyobrazovat život sv. Mikuláše. Obrázky se vytvářely pomocí umělecky vyřezávaných dřevěných formiček. Mimo života sv. Mikuláše byly na sušenkách vyobrazeny také zvířata a květiny. Dnes už se však tyto tradice a připomínky Mikulášových činů nedodržují. Proto si na ně můžete vyrazit jakýkoli obrázek, který vás bude těšit. Například sněhuláčky, různé vzory a jiné. 

Sušenky Spekulatius

Recept na sušenky

Připravte si: 250 gramů hladké mouky, na špičku nože kypřící prášek, 120 gramů cukru moučka, 1 vanilkový cukr, několik kapek rumového aroma (pokud nemáte rádi rumové, použijte vanilkové), 1 čajovou lžičku skořice, 1 lžičku hřebíčku a na špičku nože mletý muškátový oříšek. Dále 1 vejce, 75 gramů másla a 75 gramů mandlí nebo lískových oříšků.

Mouku prosejte do větší mísy, přidejte prášek do pečiva, mleté ořechy, cukry, aroma, koření a vše důkladně promíchejte. Přidejte vejce a rozpuštěné máslo. Vypracujte nelepivé těsto. Pokud se bude lepit, dejte ho do lednice, a to alespoň na hodinu. Poté těsto vyválejte na 4 mm silný plát a vezměte si vykrajovátka či razítka podle libosti. Například květy, vánoční motivy či to, co se vám líbí a je vám blízké. Pečeme přibližně 10 minut na 190 °C. 

A pokud se vám sušenky z nějakého důvodu nezamlouvají, vyzkoušejte ořechové hvězdičky, ale také další 4 druhy vánočního cukroví

Mohlo by Vás zajímat

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama