Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.11.2023 07:00
Linecké cukroví

Linecké cukroví slepené rybízovou marmeládou patří mezi tradiční druhy, které by na Vánoce chybět neměly. Vyzkoušejte to babiččino, je křehké a rozplývá se na jazyku.

Máslové těsto potřené tenkou vrstvou marmelády a posypané tenkou krustičkou cukru, nabízí nezapomenutelný chuťový zážitek. Věděli jste, že první zmínka o lineckém těstě pochází z roku 1653? Ano, je tomu tak, ale nepřipravovalo se z něj vykrajované cukroví, nýbrž linecký dort. Historie lineckého těsta sahá tedy opravdu daleko. Jak ale připravit vykrajované staročeské linecké, které zachutná celé rodině?

Dokonalé linecké těsto

Aby bylo linecké těsto dokonalé a chuťově výrazné, nenechte se ošidit o máslo. To bezpochyby do lineckého patří. Tvoří mu nezaměnitelnou chuť, ale také konzistenci. Je třeba myslet na to, že margaríny či různé rostlinné tuky tvoří poměrně hodně vody. Určitě také dbejte na výběr kvalitní mouky. Máte-li nějakou ověřenou, držte se jí. Pokud tápete ve výběru, můžete zvolit tu, která je určená pro křehké těsto. Lineckému těstu také prospěje, pokud ho necháte poležet v lednici a poté ještě chladné ho co nejrychleji vyválíte a vykrájíte. Snažte se nepodsypávat velkým množstvím mouky. 

Linecké cukroví

Recept na staročeské linecké

Připravte si: 500 gramů kvalitní hladké mouky, 320 gramů změklého másla, 150 gramů moučkového cukru, 3 ks žloutků, kůru z jednoho citronu a 1 lžičku šťávy z citronu. Vezměte si větší mísu a prosejte do ní mouku. Přidejte také prosátý cukr, dále žloutky, kůru a máslo. Nejlépe rukama nebo v kuchyňském robotu umíchejte hladké těsto, které dejte alespoň na tři hodiny do lednice. 

Následně si vezměte vál či poprašte pracovní plochu moukou a těsto rozkrojte na dvě části a vyválejte ho na přibližně půl centimetru silný plát. Vykrajujte hvězdičky či takové tvary, které se vám líbí. Dejte je na plech vyložený pečícím papírem a pečte v předehřáté troubě na 160 °C přibližně 10 minut. Hotové linecké by mělo být světlé, nikoli hnědé. 

Tip: Vyzkoušejte další naše vánoční cukroví. Například domino kostky, ale i Spekulatius sušenky

Mohlo by Vás zajímat

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama