Kokosky, které drží tvar, rozplývají se na jazyku a jsou vynikající: Jak je připravit, aby chutnaly všem

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.12.2023 07:00
Kokosky

Upečte si křehké kokosky, které se rozplývají na jazyku, nejsou příliš suché a mají vyváženou chuť. Vyzkoušejte je podle našeho receptu, určitě se vám povedou.

Kosky patřily mezi oblíbené cukroví již za dob našich babiček. Jemná, ale přesto výrazná chuť svěžího kokosu doplněná o kyselejší marmeládu, je prostě úžasná. Někdo kokosky raději nepeče, neboť se rády připalují, jsou vysušené nebo se naopak rozpadají. Věřte, že obavy mít nemusíte. Podle našeho receptu zvládne kokosky upéct i úplný začátečník. Pusťme se tedy do pečení. 

Aby se kokosky neroztekly

Pokud máte domácí vajíčka, nechte je v lednici pár dnů odležet, a následně z nich připravte kokosky. Vysvětlení tohoto kroku je jednoduché. Čerstvá vejce mají hutnější bílek. Lepší tedy bude několik dní počkat. Pak bude objem sněhu o poznaní větší. Dbejte také na to, abyste měli čisté metličky mixéru, ale i ruce a mísu. 

Vejce

Vše by mělo být suché a odmaštěné. Pro zvýraznění chuti lze přidat několik kapek mandlového nebo vanilkového aroma. A pokud budete mít chuť, můžete kokos upražit v troubě. Ale ne příliš, aby nezhořknul. Samozřejmostí je také dodržení správného poměru bílků a cukru. Konzistence vyšlehaného sněhu musí být hutná. Jedná se tedy o velmi sladké, ale přesto tolik uznávané a dobré cukroví. 

Recept na vynikající kokosky

Na kokosky si připravte: 240 gramů moučkového cukru, 4 bílky a 180 gramů kokosu. Připravte horkou lázeň. Vodu přiveďte pod bod varu a udržujte ji tak. V menším hrnci ušlehejte sníh, ale pouze tak, aby byl řídký. Poté postupně přidávejte moučkový cukr, který mícháte metličkou. Jakmile bude tento krok hotový, hrnec umístěte na vodní lázně. 

Směs šlehejte přibližně pět minut. Jakmile bude dost teplá, odstavte ji a nechte vychladnout. Občas prošlehejte. Do vychladlé směsi zašlehávejte kokos, ale postupně, aby ho nebylo příliš. Výsledná směs bude kompaktní, nikoli drolivá. Troubu předehřejte na 150 °C, plech vyložte pečícím papírem a klaďte na něj malé hrudky kokosek. Pečte přibližně 15 minut. Kokosky pak nechte vychladnout na plechu a připravte si ořechová kolečka, která pomocí marmelády přilepíte ke kokoskám. Druhý den jejich spodní část namočte do čokolády.

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama