Vánoční pečený čaj by o svátcích chybět neměl. Jak na jeho přípravu, aby chutnal každému

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.12.2023 07:15
Pečený čaj

Zahřejte se na Štědrý den u pohádek pomocí pečeného čaje, který voní vánočním kořením. Jeho příprava není vůbec složitá a lze využít ovoce, které máte z Mikuláše a nestačíte ho pojídat.

Připravit pečený čaj není složité, naopak. A co se týká použitého ovoce, které je hlavní ingrediencí čaje, lze využít starší jablka, mandarinky, pomeranče, švestky nebo hrušky. Jednoduše ovoce, které nestíháte sníst, ale potřebujete ho co nejrychleji zpracovat. Ovšem použít samozřejmě můžete i to čerstvé. Záleží tedy jen na vás. Jak připravit lahodný pečený čaj, který vás zahřeje a posílí imunitní systém? Na přípravě nehledejme nic složitého. Navíc ho můžete schovat do zásoby a užívat si ho klidně i po svátcích. A pokud vám zbyde až do léta, můžete z něj připravit studený osvěžující nápoj. 

Trvanlivost čaje a ovoce vhodné na přípravu

Jaké ovoce bude pro přípravu pečeného čaje to nejlepší? To už záleží na vaší chuti, ale obecně lze říci, že nejlepší základ čaje tvoří švestky, jablka či hrušky. Pak už jen doplňte další ovoce podle chuti. Například švestky, jablka a hrušky dohromady. Nebo také jablka, mandarinky, kaki a tak dále. V případě, že bude výsledek sladkokyselý, pochutnáte si. Proto je vhodné přidat například rybíz, a to klidně i ten mražený. 

Jablka

Nebo klidně pouze citrony. Nemusíte se bát použít i exotičtější ovoce, jako je ananas či mango. Do každého čaje doporučujeme přidat koření – hřebíček, skořici a badyán. A trvanlivost této pochoutky? Pokud budete mít dokonale vymyté sklenice, kterým chytnou víčka, umístíte je do chladu, vydrží vám klidně rok. Tedy, pokud je nesníte. 

Recept na pečený čaj

Na dva a půl kilogramu ovoce si připravte jedno kilo cukru. Připravte si 1000 gramů jablek, 1000 gramů hrušek, 350 gramů švestek a 150 gramů rybízu. Dále 6 hvězdiček badyánu, 5 lžiček skořice, 1 kg cukru, 15 hřebíčků a pokud chcete, tak i lžičku rumového aroma. Ovoce opláchněte, vykrojte jadřince a nakrájejte  na kostičky. 

Poté ovoce promíchejte s cukrem a kořením, suroviny vysypte do zapékací mísy a pečte v předehřáté troubě na 200 °C přibližně 40 minut. Každých deset minut obsah promíchejte. Ještě horký čaj plňte do předem vymytých sklenic. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. A až si budete chtít připravit čaj, lžíci směsi zalijte 250 mililitry horké vody a můžete si jej vychutnat.   

Pokud máte rádi raději něco ostřejšího, připravte si například likér, o kterém jsme psali v minulém článku. 

Mohlo by Vás zajímat

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama