Jak na to, aby černé prádlo zůstalo černé. Je třeba znát několik pracích pravidel a neničit ho

autor Petr Dostál publikováno 17.12.2023 08:15
Černé oblečení

Tmavé oblečení je opravdu nádherné. Především pak ženy ho rády nosí, neboť lichotí postavě. Jak ho ale prát, aby nevybledlo?

Raději černé prádlo nekupujete, neboť víte, že je náchylné k vyblednutí? Nemusíte se bát, víme, jak na jeho správné praní. Nebo jste si koupili krásné černé tričko, na které jste pyšní a po pár praní získalo ošklivě vybledlou barvu? Přinášíme vám tipy, jak docílit toho, abyste se vyblednutého oblečení vyhnuli, a to nejen triček, ale i kalhot, mikin a ostatních kousků.

Nastavte krátký cyklus

Důležité bude, abyste černé oblečení prali v chladnější vodě. Nejenom černé, ale obecně je tmavé oblečení náchylné ke ztrátě barvy během pracího cyklu. Studená voda pomáhá zabránit porušení vláken v černých tkaninách. Nastavte pračku na co nejnižší teplotu, například 20 či 30 °C. Pokud je oblečení hodně špinavé, použijte nastavení znečištění, ale na co nejnižší úroveň. Používejte jemný a co nejkratší prací cyklus. Čím méně času černé oblečení stráví v pračce, tím lépe. To pomůže udržet jeho barvu po delší dobu stabilní. 

Pračka

Také před praním obraťte černé kusy oděvů naruby. Nezapomínejte ani na správný prací prostředek. A to takový, který je vhodný pro oděvy tmavé barvy. Pročtěte si jeho složení. Nesmí obsahovat žádné bělidlo, i kdyby výrobce tvrdil, že je pro tmavé barvy bezpečné. Vhodnější než prášek, je tekutý prací prostředek, protože drsný prášek může odírat barvivo. Pokud už musíte použít prášek, dávejte ho co nejméně. Užitečné je přidat do pracího procesu ocet. Ten udržuje barvy krásně syté. 

Sušte na vzduchu, ale ne na slunci

Důležité také je, abyste černé prádlo ihned po vyprání pověsili. Převalování v sušičce a sušení při vysokých teplotách, jim rozhodně neprospívá. Pokud jej přece jen musíte v sušičce vysušit, zvolte co nejnižší teplotu. Pozor si také dávejte na sušení na sluníčku. Dejte ho sušit na vzduch, ale nikde ne na přímé slunce. 

Jak je známo, sluneční paprsky mají bělící efekt, to je dobré pro bílé tričko, ale nikoliv pro černé džíny. Taktéž se snažte černé prádlo neprat příliš často. Pokud na tmavém oblečení vznikne menší skvrna, můžete ji opatrně a jemně vytřít pomocí hadříku a prostředku na mytí nádobí. Závěrem ještě nutno dodat, abyste neprali černé džíny a trička dohromady. Neboť by drsné kalhoty mohly odírat barvivo z jemných triček.  

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama