2 recepty na vynikající vánoční bramborový salát, se kterým zazáříte

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.12.2023 07:15
Bramborový salát

Co by to bylo za štědrovečerní večeři bez pořádného a poctivého bramborového salátu? K němu řízek nebo kapra a pochutná si snad každý. Už máte svůj oblíbený recept? Nebo hledáte inspiraci? Dva recepty jsme pro vás připravili.

Bramborový salát patří mezi typická jídla, která se podávají ve sváteční den. Například na narozeniny, ale také na Vánoce, kdy si ho vychutnáváme nejčastěji s kaprem. I když se kvůli majonéze jedná o poměrně kalorický pokrm, mnozí si jej velice rádi vychutnají, a my také. Obecně lze však říci že každý kuchař, kuchařka či hospodyňka, mají trošku rozdílné recepty. Pokud hledáte inspiraci na bramborový salát, vyzkoušejte jej podle našeho receptu.

Výběr brambor a včasná příprava

Aby byl bramborový salát dokonalý, měli byste sáhnout po správných bramborách. Jelikož tvoří základ, jejich výběr je opravdu důležitý. Mezi lidmi koluje myšlenka, že na salát by se měly používat pouze červené brambory, neboť drží tvar. Jenže ne tak úplně. Buď je rozvaříte, nebo brambory zůstanou uprostřed tvrdkavé. Nejlepší brambory na salát jsou typu A. Nerozpadají se, ale zároveň nejsou moučné a tvrdé uvnitř. Zapomínat bychom neměli ani na včasnou přípravu. Protože chuťově nejlepší bramborový salát je vždy až druhý den. Dejte mu tedy možnost, aby se rozležel. Salát si připravte už 23. prosince.  

První bramborový salát

Níže zmíněný salát je rychlý, velice jednoduchý a také chutný. Připravuje se z nakládané kyselé zeleniny. Budete potřebovat: 1 kilogram brambor, velkou sklenici kyselé zeleniny určenou pro bramborový salát. Dále 3 vejce, 2 cibule, sůl a pepř podle chuti, 200 gramů majonézy. 

Brambory

Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky, vejce uvařte natvrdo a také je nakrájejte na kostičky, brambory oloupejte a protlačte kolečkem. Sterilovanou zeleninu přidejte k ostatním surovinám, osolte, opepřete a přimíchejte majonézu i s lžící nálevu ze zeleniny. Promíchejte a ochutnejte, zda je potřeba přidat kyselost či naopak sůl. 

Druhý bramborový salát

Tento bramborový salát budeme připravovat z čerstvé zeleniny. Uvařte 1 kilo brambor, poté je nechte vychladnout a oloupejte je. Stejně jako u výše zmíněného, brambory protlačte kolečkem. Poté přidejte 2 cibule nakrájené na kostičky. 3 mrkve, ½ bulvy celeru a 2 petržele oloupejte a dejte povařit. Stačí pět až sedm minut, ať zelenina není rozvařená. Nechte ji vychladnout a nakrájejte ji na menší kostičky. Na kostičky taktéž nakrájejte 5 kyselých okurek a přidejte je k zelenině a bramborám – promíchejte. Na závěr přidejte 2 lžíce láku, 1 lžičku hořčice, sůl, pepř a 200 mililitrů majonézy. Vše promíchejte a popřípadě přidejte kyselost či sůl dle vaší chuti. 

Inspirovat se také můžete měkkými řízky, které se vždy povedou. Ať už máte salát rádi jakkoli, rádi bychom Vám popřáli ty nejkrásnější Vánoce plné klidu, pohody a dobrého jídla. 

Mohlo by Vás zajímat

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama