Tradiční česká česnečka se zařadila na seznam 100 nejlepších světových pokrmů

autor Nikola Klementová publikováno 03.01.2024 07:00
česnečka

Do pravidelného výběru gastronomického průvodce TasteAtlas se za sezónu 2023/2024 dostala také populární polévka, která je lékem nejen na kocovinu, a sice pravá česká česnečka.

V rámci výročního ocenění TasteAtlas se česnekové polévce podařilo stát se jedním ze stovky nejlepších jídel na světě. Česká republika tak v souboji národních kuchyní překonala například Rakousko, Anglii a Švédsko, které jsou v rámci gastronomie velmi silnou konkurencí.

Česká česnečka tisíckrát jinak

Konzumaci domácí česnečky si řada lidí spojuje se stavy kocoviny, kdy tato chuťově výrazná polévka pomáhá na podrážděný žaludek. Své příznivé účinky pak dokáže přinést také v rámci léčby nachlazení či dalších lehkých virových onemocnění. Součástí jídelníčku v českých zemích je přitom již několik století, a za tu dobu se objevila celá řada variant tradiční česnečky. Někdo ji připraví obyčejným zalitím nastrouhaného česneku a majoránky horkou vodou, jiní ji staví na úroveň komplexních dlouho vařených polévek.

O popularitě tohoto pokrmu svědčí také fakt, že v Česku se hned na několika místech konají festivaly, které se buď věnují samotnému česneku, polévkám obecně či přímo česnečkám. Na všech těchto akcích se pak tyto pokrmy těší velké oblibě, a není tak divu, že si je průvodce TasteAtlas zvolil i do letošního výběru nejlepších jídel světa.

V ČR porazila pečenou kachnu, ve světě slovenské halušky či kebab

V rámci sestavování TOP100 magazín nejprve vytipoval nejlepší pokrmy jednotlivých národních kuchyní, které následně seřadil podle průměrného hodnocení. Česneková polévka se pak umístila přesně v polovině seznamu, na krásné 50. pozici. V rámci českých pokrmů tak dokázala porazit například pečenou kachnu s houskovým knedlíkem a zelím, která tak skončila na druhém místě v národním kole.

Kebab

Třetí příčku pak zaujal valašský frgál, následovaný svíčkovou a pražskou šunkou. Zbytek české top desítky pak tvoří například hovězí guláš, buchty nebo kontroverzní smažený sýr. Svou 50. příčkou se pak česnečce podařilo překonat například brynzové halušky ze sousedního Slovenska, turecký kebab či populární americkou pochoutku, vařeného humra.

Česko je gastronomickým pupkem světa, Praha je pak jeho středem

České republice se kromě úspěchu česnekové polévky podařilo stát se také 35. nejlepší kuchyní světa, kde předstihla například Rakousko či Švédsko. A není se čemu divit. Česká gastronomie je v mnoha ohledech světovým unikátem, a naše úcta k tradičním hodnotám nám pomáhá její podobu uchovat ve vesměs nezměněné formě.

Praha

V květnu letošního roku pak na světovém žebříčku zabodovala i samotná Praha. Ta se umístila na obdivuhodném 17. místě, jelikož jde o metropoli chutí a vůní, kde máte možnost ochutnat prakticky vše, co naše národní kuchyně nabízí. TasteAtlas pak v rámci svého hodnocení vytipoval i některé nejautentičtější pražské restaurace, kde připravují tradiční česká jídla. V nabídce podniků se objevily například restaurace U Matěje, Café Imperial či Lokál Dlouhááá. Pochutnat si ale můžete i v celé řadě dalších hospůdek a hostinců, a to i za hranicemi Prahy. Přinášíme tak malý tip na tuzemskou dovolenou – co takhle si naplánovat tour po restauracích s cílem odhalit tu nejchutnější česnečku na světě?

Mohlo by Vás zajímat

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

zavřít reklamu
×
Reklama