Domácí paprikové brambůrky, po kterých se jen zapráší: Jsou lepší než ty z obchodu

autor Nikola Klementová publikováno 21.01.2024 08:00
Domácí brambůrky

Doma připravené brambůrky jsou vynikající. Milují je děti, ale i dospělí. Jak je připravit, aby byly křupavé, tak akorát ochucené a skvělé? Vyzkoušejte je podle našeho postupu.

Doma připravené brambůrky jsou mnohem lepší. Ochutíte si je tak, jak chcete, nejsou smažené na přepáleném oleji a jsou také levnější. A pokud je nebudete chtít připravovat z brambor, můžete kouzlit například s mrkví, červenou řepou či s batáty. Pokud máte doma celer, klidně ho na brambůrky využijte. Dobrá je také petržel. Záleží tedy jen na vás, zda zvolíte brambory či jinou zeleninu. Po usmažení můžete výsledek zasypat bylinkami, solí či paprikou.

Domácí brambůrky jsou zdravější

Všichni moc dobře víme, že pravidelné pojídání chipsů nebo brambůrek není pro naše zdraví příliš přínosné. Ale pokud si je dopřejeme pouze občas, a to ty domácí, našemu zdraví neublíží. Věděli jste, že mnohé kupované brambůrky také obsahují BHT nebo-li Butylhydroxytoluen, který slouží jako konzervant? Bohužel není obsažený pouze v těchto potravinách, ale i v jiných. Jeho úkolem je chránit pečené a balené výrobky před hnilobou. Navíc se také chipsy a brambůrky z obchodu připravují na přesmaženém oleji, který obsahuje mnoho toxických látek. Pokud vás tedy honí mlsná na něco slaného, připravte si tuto pochoutku doma. Bude chutnat lépe, ale také, jak už jsme zmínili, bude o něco zdravější než z obchodu.

Batátové brambůrky

Co budeme potřebovat

Připravte si větší mísu se studenou vodou, brambory nebo zeleninu dle vlastní chuti, pánev a olej na smažení. Ideální bude slunečnicový nebo řepkový olej. Dále si připravte uzenou papriku a jemnou sůl. Pokud paprikové brambůrky nemáte rádi, můžete si připravit sušené bylinky. Vynikající je oregano, tymián a sůl. Vynikající jsou také nadrcená sušená rajčata a sušená bazalka. Milovníky ostrého jídla potěšíte červeným pepřem a bazalkou. Vynikající je také kajenský pepř a sušená rajčata. 

Postup přípravy

Brambory oloupeme, opláchneme a nakrájíme na 3 milimetry silné plátky. Pokud máte struhadlo na zeleninu, určitě ho využijte. Skvělý je také vlnitý nůž či struhadlo. Po nakrájení brambory namočte na třicet minut do studené vody. Po patnácti minutách brambory promnete. Jakmile bramborový škrob klesne, voda bude opět průzračná, brambory vytáhněte a řádně je v papírové nebo látkové utěrce vysušte. V pánvi si rozpalte olej a vkládejte brambory. Nedávejte jich na jednu várku hodně, protože by se lepily k sobě. Až budou lupínky zlatavé, vytáhněte je do síta, zatřeste s nimi, aby odkapal přebytečný olej a brambůrky posypejte zvolenou směsí. 

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama