Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.02.2024 06:45
Bolest kolene

Bolest kloubů neomezuje pouze osoby vyššího věku, ale i mladé lidi. Pokud se jedná o zdravotní problém týkající se i vás, máme pro vás několik tipů, jak si můžete ulevit od bolesti.

Je pravdou, že s přibývajícím věkem se bolesti zad a kloubů stupňují. Chrupavky se opotřebovávají a velmi často tak dochází k bolestivému zánětu a otoku. Ovšem bolesti se objevují i u mladších ročníků. Stačí klouby či záda více zatížit a urputná bolest je na světě. Bohužel bolest kloubů nás může potrápit z různých příčin. Pokud je problém dlouhodobější, vždy je lepší vzniklý stav konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. A to především, pokud se k bolestem přidá otok a zarudnutí. My jsme pro vás připravili takzvané domácí mazání a koupel, které ulevují od bolestí, otoků, ale také zmírňují projevy při artritidě. 

Koření z kořenky

Mezi oblíbené a účinné koření patří bobkový list. Má protizánětlivé a analgetické účinky, které využijeme především při těchto potížích. Navíc pomáhá při křečových žílách, artritidě, dně i při revmatismu. Na potíže si můžete připravit čaj, ale také mazání neboli olej z bobkového listu.

Vavřínový olej

Budete potřebovat 300 mililitrů oleje, 4 bobkové listy a 1 lžíci rozmarýnu. Ingredience smíchejte dohromady, přikryjte pokličkou a hrnec umístěte do vodní lázně. Vše nechejte půl hodiny probublávat a poté odstavte a nechejte vychladnout. Následně přeceďte a skladujte v tmavé, skleněné láhvi. Každý den natírejte postižená místa. 

Koupel ulevující od bolesti

Velice účinná je koupel z borovicového jehličí. Nejenže příjemně prohřeje a prokrví tělo, ale také zklidní lupénku, atopický ekzém a bolesti kloubů. Dokonce i bolesti revmatického původu. Stačí nasbírat 1,5 kilogramu jehličí a vysypat ho do 6 litrů vody. Jehličí 15 minut povařte. Poté nechejte do vychladnutí louhovat a přeceďte. Napusťte si trochu vody do vany, přilijte odvar a užijte si koupel. Příjemná vůně dokonce harmonizuje vaši mysl a vy si po celém dni odpočinete. 

Borovice pupeny

Na jaře – na konci března či začátkem dubna – můžete z borovicových pupenů připravit blahodárné mazání na bolavé klouby. Pupeny neštípejte v chráněné oblasti a rozhodně ne všechny z jednoho stromu. Mohli byste tak zkomplikovat jeho vývoj. Bohatě vám bude stačit hrst pupenů a 200 mililitrů obyčejné Alpy. Smíchejte, nechte dva týdny macerovat a můžete dle libosti použít. Navíc je tento produkt ideální po bodnutí komárem. 

Tip: Mimo jiné je velice účinný také libeček. Přímo úžasně působí na bolesti kloubů a jiné potíže. Lze z něj připravit například olej. Více o něm v minulém článku

Mohlo by Vás zajímat

Smažené kuře
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tip na smažené kuře lepší než z KFC. Jednoduchý recept, kterým ohromíte každého

Bolest kolene
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Na bolavé klouby si připravte mast, která spolehlivě fungovala již za dob našich babiček

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

zavřít reklamu
×
Reklama