Jak pročistit lymfatický systém: Několik kroků k tomu, abyste se cítili skvěle

16. 5. 2023 Nikola Klementová
lymfatický systém

Lymfatický systém můžeme přirovnat k druhému krevnímu oběhu. Proudící lymfa sice nemá rudou barvu, nýbrž nažloutlou, je však ale velice důležitá pro správnou funkci imunitního systému a detoxikaci těla. Jak ji pročistit?

Pročistit lymfatický systém se doporučuje tehdy, pokud se projevují potíže spojené s otokem nohou, častým nachlazením, únavou, vyčerpáním či zduřelými uzlinami. K tomu vám stačí několik kroků a budete se cítit skvěle. Nezapomínejte, že tento nenápadný systém hraje významnou roli v boji proti různému onemocnění, ale také nádorovému bujení. Jakmile se začnou projevovat zdravotní potíže, začneme si všímat lymfatického systému. V tom okamžiku už je však systém nedostatečný a nezvládá odpadní látky odvádět z těla pryč. Potíže mohou vznikat z různých příčin, jedno je však jasné – pročistěte svoji lymfu a zbavte se toxinů ve vašem těle.    

Pokud je lymfatický systém poškozen

Takzvaně ucpaný či narušený lymfatický systém se projeví především otoky či zduřelými uzlinami. Co se týká otoků, oblast ve většině případů nebolí, není horká a ani zarudlá. Mohou otékat obě chodidla, ale také jedno. Dokonce můžete zaznamenat ztuhnutí kůže v oblasti otoku. A právě zmíněné otoky nám ukazují, že s tělem děláme něco špatně. Spěcháme, špatně se stravujeme, jsme ve stresu, málo se hýbeme a tak dále. V těle se nám ukládají škodlivé látky a cítíme se unavení, podráždění či trpíme depresemi. 

masáž nohou

Samozřejmě je také potřeba zmínit, že otoky nejsou jediným ukazatelem špatně fungujícího lymfatického systému. I dermatitidy, astma, chronická rýma, atopický ekzém a mnoho dalších, dokonce vážných onemocnění, nás mohou upozornit. A pokud si říkáte, že si zajdete na lymfodrenáž a vše bude opět v pořádku, tak se pletete. Potíže vyřešíte na malou chvíli, ale časem se opět projeví.  

Jak pročistit lymfatický systém

Je to až k neuvěření, ale v lidském těle se nachází více než 450 lymfatických uzlin. A právě ony slouží jako houby, které do sebe vtahují odpadní látky, toxiny a jiné škodliviny. Uzliny se dokáží z 80 % čistit samy a zbytek odvede slezina, játra, ledviny, kůže a moč. Ovšem, pokud je toxinů příliš a lymfa začne být takzvaně ucpaná, nefunguje tak, jak má, musíte ji pročistit. 

voda s citronem

Velmi vhodné je postupné otužování, samozřejmě lymfatická masáž, pravidelný pohyb, byť jen procházky, jóga, zdravá strava obohacená o antioxidanty, ale také pravidelné promazávání masážní chladivou mastí, kterou budete natírat od lýtek až k srdci. Nezapomínejte také na střeva, i zde se hromadí mnoho toxinů. Doporučován je klystýr, zvýšení příjmu vlákniny a pití zeleninových šťáv. Nezapomínejte ani na zvýšení pitného režimu. Pijte však obyčejnou vodu. Ráno na lačný žaludek vypijte sklenici vody se šťávou z jednoho citronu a grepu. Každý váš krok také podpoří bylinná léčba na pročištění lymfy.

třezalka

Bylinky na pročištění lymfatického systému

Nezapomínejte, že pro pročištění lymfatického systému bude potřeba dodržovat více kroků, nejen bylinky, a to nejlépe navždy. Bylinky pijte po dobu dvou týdnů, poté týden vynechejte a pokračujte opět dva týdny. Smíchejte 70 gramů třezalky, 50 gramů šípkového oplodí, 30 gramů benediktu lékařského, 30 gramů divizny, 30 g zemědýmu a 30 g komonice lékařské. Vše smíchejte a každý den přelijte jednu čajovou lžičku třemi deci horké vody. 

Detoxikační účinky má také šťáva z mladého ječmene, ale i pampeliška kořen, máta, kostival lékařsky a mnoho dalších bylin.       

Mohlo by Vás zajímat

Pokojové rostliny
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Jaké rostliny zvlhčují ovzduší? A jaké naopak pohlcují vzdušnou vlhkost a zabraňují tvorbě plísní

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zdraví

Vaříte rýži na druhý den, abyste si ji vzali do práce? Nebo vám…
21. 9. 2023 Nikola Klementová

Rýže z druhého dne může být nebezpečná, ale záleží na různých faktorech při skladování

oregano
28. 6. 2023 Nikola Klementová

Oregano pomůže při hubnutí a posílí organismus: Jak si ho správně dopřát?

Pro někoho obtíž, pro jiné poklad přírody. Sedmikrásky nejsou…
29. 3. 2023 Nikola Klementová

Sedmikrásky na talíři: Proč bychom jim měli uvolnit místo v našem jídelníčku + recept

Jedlá soda
8. 3. 2023 Nikola Klementová

Jedlá soda pomůže v domácnosti, ale také zatočí se zánětem a jinými zdravotními neduhy

Červená řepa by neměla chybět v jídelníčku nikoho z nás. Proč…
9. 2. 2023 Nikola Klementová

Červená řepa: Elixír zdraví, který by na talíři neměl chybět

šípky
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

zavřít reklamu
×
Reklama