Červená řepa: Elixír zdraví, který by na talíři neměl chybět

9. 2. 2023 Nikola Klementová
Červená řepa: Elixír zdraví, který by na talíři neměl chybět

Červená řepa by neměla chybět v jídelníčku nikoho z nás. Proč ji tam zařadit a s čím nám může pomoci? Výčet je opravdu široký. Navíc jsme pro vás připravili několik tipů, jak si tuto zeleninu vychutnat.

Červenou řepu buď milujeme, nebo nemáme rádi. Má svoji specifickou zemitou a nasládlou chuť, kterou si ne každý oblíbí. Především pak děti ji do svého jídelníčku s oblibou nezařezují. Pokud řepě stále nemůžete přijít na chuť, přečtěte si alespoň to, co tento červeno-fialový elixír života obsahuje a v čem nám může pomoci. 

Minimum kalorií a mnoho živin

Bezesporu mezi velké výhody červené řepy patří nízká energetická hodnota. Díky tomu si na ní mohou pochutnat i ti, kteří drží dietu. Co se týče nutričních hodnot, obsahuje řadu minerálních látek, ale také vitamínů nezbytných pro správnou funkci organismu. Dokonce lze říci, že i když ji tepelně upravíte, zůstává v ní velké množství výživových hodnot. Pokud však jde o obsah vitamínů a minerálů, najdeme v ní především kyselinu listovou, která je nezbytná pro správný proces krvetvorby a má také vliv na vývoj plodu. Dále obsahuje mangan, měď, draslík, hořčík, železo, dusičnany, vitamín C, B6 a mnoho dalších.

Řepou proti zánětu

Klinické studie publikované na PMC poukázaly na to, že díky betalainovým pigmentům, které jsou zodpovědné za sytou barvu, má červená řepa silné antioxidační, protizánětlivé a chemopreventivní účinky. Při pravidelném užívání řepy, ať už v prášku, tabletě nebo v čerstvé stavu, můžete zlepšit stav chronického zánětu. 

Červená řepa: Elixír zdraví, který by na talíři neměl chybět 

Pevná imunita spojená se správným trávením

Všichni jistě víme, že imunita začíná již ve střevech. Z toho důvodu bychom však o ně měli pečovat a dopřát jim vhodné potraviny, mezi které bezpochyby patří i řepa. Mimo prospěšných látek také obsahuje dostatek vlákniny, která upravuje peristaltiku a trávení. Navíc také zamezí přejídání, protože přispívá k pocitu sytosti, což opět ocení ti, kterí se snaží nějaké to kilo zhubnout. 

Podpora funkce mozku

Řepa obsahuje také dusičnany, které široká veřejnost vynesla až na pranýř. Ovšem pokud je jich úměrné množství, mohou tělu pomoci, nikoli škodit. Zvyšují průtok krve v cévách a pomáhají je rozšířit, což se kladně projeví na kognitivních mozkových funkcích. Při pravidelném užívání červené řepy lze snížit rizika demence. 

Jak si řepu vychutnat

Červená řepa pomáhá v mnoha směrech a jedno je jasné – každý by ji měl vytvořit prostor v jídelníčku – a to klidně i několikrát v týdnu. Nejedná se o příliš drahou zeleninu, a navíc si ji můžete vypěstovat na své zahrádce, tedy pokud ji máte. A jak si řepu vychutnat, aby opravdu chutnala? Někdo preferuje zavařenou řepu ve sladkokyselém nálevu, jiní ji pojídají nakrájenou na plátky, pokapanou olivovým olejem, posypanou tymiánem a upečenou. Dobrá je také v čerstvém stavu, kdy ji nastrouháte a smícháte s česnekem a zakysanou smetanou. Receptů, které jsou výtečné, je opravdu velké množství. 

Zkusíte nějaké z nich a uděláte řepě místo v jídelníčku i vy?

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zdraví

šípky
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

Jedlá soda
8. 3. 2023 Nikola Klementová

Jedlá soda pomůže v domácnosti, ale také zatočí se zánětem a jinými zdravotními neduhy

Znáte královnu mezi bylinami? Samozřejmě, každý zná kopřivy,…
27. 4. 2023 Nikola Klementová

Kopřivy jsou blahodárným lékem našich babiček: Jak a proč si je dopřát?

Vánoce milujeme všichni, ale co jistě snese jen málo z nás, je…
10. 1. 2023 Nikola Klementová

Vánoční mlsání nese svá rizika: S těmito bylinkami si ulevíte od pálení žáhy i bolesti žaludku

oregano
28. 6. 2023 Nikola Klementová

Oregano pomůže při hubnutí a posílí organismus: Jak si ho správně dopřát?

Vaříte rýži na druhý den, abyste si ji vzali do práce? Nebo vám…
21. 9. 2023 Nikola Klementová

Rýže z druhého dne může být nebezpečná, ale záleží na různých faktorech při skladování

zavřít reklamu
×
Reklama