Divizna velkokvětá se řadí mezi dvouleté rostliny, které můžeme najít volně v přírodě na mezích a u polí, kde je sušší půda a slunné místo. První rok svého růstu vytváří pouze růžici stříbřitých listů, které na podzim hynou. Na jaře ovšem získají sílu a vyrostou znovu, a to i společně s typickou a vysokou lodyhou, která kvete léčivými a překrásnými květy žluté barvy. Jakmile rostlina vysemení, odumře. Avšak tento proces díky semenům pokračuje stále dokola, proto, pokud ji máte na své zahradě či se na ni chystáte do přírody, natrhejte si její květy, které by ve spíži v zimním období chybět neměly.
Divizna a její účinky pro lidský organismus
Divizna je známá především pro její účinky a pomoc při kašli. Zejména pak u děti, které trápí vlhký kašel a zahleněné průdušky. Navíc také podporuje léčbu bronchitidy, laryngitidy, astmatu a dalších. Čaj z divizny se také může podávat při bolestech střev či žaludku a jejich zánětu. Pokud sušíte i heřmánek, přidejte k němu diviznu a pijte jako prevenci proti kašli.
Silný nálev z divizny lze také využít k oplachu hemeroidů. Bylina má vysušující účinky. Pokud vám otékají klouby, připravte si diviznovou mast. A to tak, že smícháte dvě hrsti květů se 100 g bambuckého másla, ale také klidně sádla. Tuk rozpusťte a dejte do něj květy a nechte do druhého dne louhovat. Poté opět zahřejte, přeceďte a slijte do kelímku.
Sbíráme a sušíme diviznové květy
Jelikož se květy divizny rozvíjejí během noci a v poledne odkvétají, doporučujeme, abyste na jejich sběr vyrazili již dopoledne, kdy svítí slunce. Co se týká sušení květů, nejvhodnější bude, abyste je nasušili na slunci. Rozprostřete je na pečící papír a nechte proschnout. Usušit je však můžete i v sušičce na ovoce. Květy rozprostřete na plát a zapněte sušičku na 45 °C. Jakmile bude květ suchý, bude mít krásně žlutou barvu a při promnutí v rukou bude šustit. Květy poté přisypejte k heřmánku nebo je uzavřete do skleněné a vzduchotěsné nádoby.
Z divizny lze připravit i tinkturu. Stačí čerstvými květy naplnit skleněnou lahev a zalít je 40 % alkoholem. Takto nechte tři týdny louhovat, přeceďte a nalijte do tmavé sklenice.