Jak poznat vysoký cholesterol: Existují příznaky, které bychom neměli ignorovat

autor Nikola Klementová publikováno 20.01.2024 08:00
Lékař

Vysoký cholesterol se bohužel řadí k potížím, které zpočátku nejsme schopni rozeznat. Stále však ale existují příznaky, kterých bychom si měli všímat.

Stejně jako cukrovka, je i vysoký cholesterol strašákem mnohých z nás. Jeho vyšší hodnoty mohou způsobit kardiovaskulární onemocnění, například infarkt. Nutno také dodat, že zvýšení špatného cholesterolu nesouvisí pouze se staršími lidmi. Objevit se může i u lidí mladších 40 let. Jak tedy poznat, že máte zvýšenou hladinu špatného cholesterolu v krvi? Jakých příznaků si všímat?  

Cholesterol, tichý zabiják

Když se řekne cholesterol, každému z nás se postaví vlasy na hlavě. Věděli jste však, že cholesterol je pro naše tělo velice důležitý? Je součástí každé buňky v našem těle, které si jej umí samo vyrobit. Mimo jiné ho přijímáme také pomocí stravy. Je-li náš organismus v pořádku, s rovnováhou cholesterolu si poradí. Pokud ale přijímáme mnoho živočišného tuku, špatně se stravujeme, minimálně se hýbeme, žijeme ve stresu a naším denním chlebem je fastfood, riziko je zde zvýšené. 

Zdravá strava

Pokud však vysoký cholesterol měl i váš rodič, je možné, že jej budete mít také. I když je vysoký cholesterol pouze jakýsi indikátor, nikoli samotné onemocnění, patří mezi nejčastější úmrtí v ČR. Dbejte na svoji životosprávu, ale také na některé příznaky, které vám mohou napovědět. Pokud se některé příznaky objeví i u vás, navštivte svého praktického lékaře, který dle krevních testu určí hladinu cholesterolu. 

Příznaky zvýšeného cholesterolu

Vysoký cholesterol můžete indikovat pomocí některých příznaků. Mezi ně patří dušnost. V případě, že se u vás objevuje namáhavé dýchání či dušnost, může se jednat o zúžení tepen. Dalším příznakem také mohou být bolesti nohou či jejich těžkost. A to při pohybu i tehdy, když sedíte. Na vině je nedostatečné prokrvení. Bolesti na hrudi jsou také častými, ale již pozdějšími příznaky, které se pojí se srdečním onemocněním. Dále se mohou objevit i potíže se zrakem

Myslete na to, že tyto příznaky mohou souviset i s jiným onemocněním, proto je důležité navštívit ošetřujícího lékaře, který vám odebere krev a s jistotou zjistí, zda máte vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Vhodné je také pravidelné docházení na preventivní prohlídky, kde se tyto potíže odhalí dříve, než se u vás rozvinou výše zmíněné příznaky. O tom, jak snížit cholesterol, jsme pro vás připravili již v minulém článku. 

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

zavřít reklamu
×
Reklama