Jak vyzrát na nespavost a konečně se vyspat? Stačí dodržet tři pravidla

autor Petra Seibertová publikováno 22.01.2024 06:49
Nespavost

Trpíte nespavostí, během noci často sedíte na posteli nebo v křesle a nevíte, jak usnout? Zkuste tři tipy, které vám pomohou k lepšímu spánku, eliminujete únavu a budete se cítit zase skvěle.

Hlavním důvodem, proč v noci pravděpodobně nespíte, jsou myšlenky, které se vám neustále honí hlavou a vy vymýšlíte různé scénáře, které se asi nikdy nestanou. Dále to může být stres, káva vypitá ve večerních hodinách nebo nedostatek hořčíku. Je důležité, abyste spali alespoň osm hodin denně. Proč? Díky delšímu spánku budete mít delší a spokojenější život. To za to stojí, viďte?

Zkuste dechová cvičení

Sedněte si a vyrovnejte si záda. Špičku jazyka si dejte na horní patro a nechte ji tam po celou dobu dechového cvičení. Začněte tím, že vydechnete ústy. Zavřete ústa, nadechněte se a počítejte do čtyř. Zadržte dech, počítejte do sedmi, vydechněte ústy a počítejte do osmi. Opakujte třikrát. Nejen, že tímto cvičením okysličíte mozek, ale také odvedete pozornost od svých myšlenek a osvobodíte svou mysl. Po cvičení ucítíte příjemnou únavu.

Meditace

Meditujte

Nacvičte si velmi jednoduchou meditaci, díky které budete časem usínat do několika minut. Představte si, že vaše mysl je rozbouřené moře, na kterém se zmítá dřevěná loďka, která je přivázaná k molu. Snažte se v myšlenkách moře uklidnit a zařídit, aby se loďka pohupovala pouze na klidných a mírných vlnkách. Tímto cvičením se velmi rychle zklidníte. Nebo si představte, že vaše myšlenky jsou nafukovací balónky, které všechny odletí pryč a vaše mysl zůstane klidná a čistá. Tento způsob meditace vás také jednoznačně uklidní a vy poměrně rychle usnete. Všechno chce ale cvik, meditujte pravidelně.

Vyhněte se kofeinu a nikotinu před spaním

Vyhněte se nápojům, které obsahují kofein. Tyto nápoje nepijte alespoň 4-6 hodin před spaním. Když se chystáte do postele, nekuřte. Cigarety a nikotinové produkty působí povzbudivě. Zvýší se vám tlak a vy nebudete moci usnout. Nekuřte ani když se v noci probudíte. Raději trénujte dechová cvičení. Ta vás uvedou do klidu mnohem rychleji než cigareta.

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

zavřít reklamu
×
Reklama