Olej z bobkového listu dokáže vyřešit řadu nepříjemných potíží. Jak ho správně připravit

autor Nikola Klementová publikováno 25.01.2024 06:45
Bobkový list

Bobkový list nechybí snad v žádné kořence. Své uplatnění najde především jako koření do polévek a omáček. Věděli jste však, že z něj lze připravit i blahodárný olej?

Bobkový list byl v době římské považován za symbol vznešenosti a měl mít ochrannou sílu. Také kněžky jej používaly jako vykuřovadlo a očistnou bylinu. Ovšem i dnes, v 21. století ho lidé v domácnostech zapalují, protože nádherně voní a má harmonizující účinky na psychiku člověka. Mimo toho si z něj lze připravit léčivý čaj, uvařit odvar a použít ho jako přírodní prostředek na mytí podlah. Babičkami byl hojně využíván jako obklad na bolavé klouby. Připravit z něj můžete i olej, který vás dokáže zbavit některých zdravotních nepříjemností. Jakých přesně a jak olej z bobkového listu připravit.

Jak pomáhá olej z bobkového listu

Olej z vavřínu je bezpochyby velkým pomocníkem, kterého bychom měli mít doma. Má blahodárné účinky pro naši pokožku, zjemňuje ji, zvláčňuje a sjednocuje její tón. Dále pomáhá při zahleněných průduškách, bronchitidě a podporuje volné dýchání. Zmírňuje kašel a celkově nachlazení. V takovém případě jej doporučujeme inhalovat. Nalijte lžíci oleje do horké vody a zhluboka dýchejte. 1 lžička denně také ulevuje zažívání a podporuje zdraví zažívacího traktu. 

Vavřín

Olej z vavřínu zbavuje bolestí

Bolavé klouby při artritidě, ale také dně či jiná místa po různých úrazech, lze natírat olejem z vavřínu. Má analgetické vlastnosti, které ulevují od bolesti a zmírňují zánětlivé projevy. Olej natírejte na postižená místa a v případě silných bolestí aplikujte také formou zábalu. Využít jej lze i jako dezinfekci drobných ran či škrábanců, neboť má přirozeně antibakteriální účinky. Blahodárně působí také na akné či ekzematickou pokožku. 

Jak připravit olej z bobkového listu

Jelikož lze olej užívat i vnitřně, doporučujeme, abyste jako základ zvolili kvalitní olej. Rafinovaný slunečnicový nebude úplně ideální. Pokud chcete slunečnicový, určitě volte nerafinovaný. Lze sehnat také kvalitní řepkový, avokádový nebo olivový. Zmíněný poslední olej je nejzdravější, ale jeho cena je v poslední době astronomická. 

Jakmile zvolíte olej, vymyjte větší zavařovací sklenici, nadrťte jeden pytlík bobkového listu, vysypejte ho do sklenice a zalijte zvoleným olejem. Sklenici dejte například do spíže a vyčkejte tři týdny. Alespoň každé dva dny se sklenicí zatřepejte, aby se obsah promíchal. Po uplynulé době olej přelijte přes gázu a výsledek uchovávejte v chladu a temnu. 

 

Mohlo by Vás zajímat

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

zavřít reklamu
×
Reklama