Kopřivy jsou blahodárným lékem našich babiček: Jak a proč si je dopřát?

27. 4. 2023 Nikola Klementová
kopřivy

Znáte královnu mezi bylinami? Samozřejmě, každý zná kopřivy, ale jen málokdo si ji na své zahradě hýčká. Proč a jak bychom si je měli dopřát?

Kopřiva dvoudomá je považována za nejstarší léčivku vůbec. Prababičky, pradědečci, babičky, dědečkové, ale také maminky, alespoň většina z nich, na jaře využívají sílu tohoto blahodárného plevele. Navíc ho lze efektivně zužitkovat také v kuchyni či v kosmetice. Jak si tedy kopřivy nejlépe dopřát, aby si z nich tělo vzalo co nejvíce prospěšných látek? A proč bychom je vlastně měli jíst či pít? 

Kopřivy jsou zázrakem z přírody

Kopřivy najdeme všude – na zahradách, v parcích, na mezích a na slunných místech. Je však třeba upozornit, abyste je sbírali opodál silnic. Kopřivy mohou dorůstat až dvou metrů, ale ty, které mají největší sílu a mnoho výživných látek, měří pár desítek centimetrů. Sbírat bychom je proto měli přibližně do dvacátého května. A pokud si pokládáte otázku, co z rostliny sbírat, tak vše. Celá rostlina je léčivá. Největší sílu a obsah léčivých látek mají na začátku jara, tak určitě neváhejte a vyrazte s rukavicí na sběr. 

Obsahují značné množství flavonoidu a rutinu. Pomáhají nám s imunitním systémem, podporují pružnost cév a bojují proti hemeroidům a ulevují. Také pomáhají při křečových žílách a mají antioxidační účinky. Tím však stále nekončíme. 

kopřivy

Kopřivy obsahují značné množství železa, tudíž tělu pomáhají s krvetvorbou, upravují krevní tlak a snižují cukr v krvi. Díky antioxidačním účinkům také pomohou pročistit ledviny a játra od toxinů.

Co kopřiva obsahuje

Kopřivy obsahují cenné minerály a vitamíny. Mezi ně patří vitamíny B2, B5, C, E, K a A. Dále pak jód, křemík, vápník, fosfor, železo, draslík, síru a vápník. Díky obsaženým sloučeninám také umí zatočit se špatným psychickým stavem. Využít je můžete i při léčbě alergie.

Jak si kopřivy dopřát

Pokud potřebujete po zimním období trochu probudit a dodat vašemu organismu více vitality, vyzkoušejte čtrnáctidenní jarní očistu pomocí kopřiv. Žádné odšťavňování, vaření čaje a jiné, jednoduše kopřivy opláchněte, dejte je do smoothie mixéru, přidejte trochu vody, lžičku olivového oleje a rozmixujte. Na dochucení přidejte například jablko nebo citron a trochu medu. V případě, že si na tento drink netroufnete, vařte si po dobu čtrnácti dnů čaj. Stačí lžičku kopřivy přelít 350 ml horké vody a nechat deset minut louhovat. 

kopřivové smoothie

Kopřivy lze také nasekat a dopřát si je v tvarohové pomazánce. Doporučujeme přidat trochu česneku, pak pomazánka chutná velice dobře. Dále si z nich můžete připravit špenát, a to běžným způsobem. Lze je také přidat do těsta na palačinky, poté naplnit dušenými houbami s cibulkou. 

A pokud připravujete těstoviny se smetanovou omáčkou, s kuřecími kousky a špenátem, můžete ho vyměnit za kopřivy. Připravit si můžete také salát z kopřiv. Nakrájejte ledový salát, papriku, okurky, ředkvičky, zakápněte citronem, olejem a přidejte několik kopřiv.

Dokonce je můžete využít jako výživnou masku na pleť. Stačí, když kopřivy rozmixujete a přidáte lžičku medu a trochu kokosového oleje. Směs natřete na obličej a nechte působit dvacet minut. Vaše pleť bude rozjasněná a méně unavená. Kopřivy taktéž najdou využití na zahradě. Připravit z nich můžete kopřivové hnojivo.     

Mohlo by Vás zajímat

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Zdraví

prsty na nohou
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně na nohou? Jde to efektivně i bez drahé chemie

24. 10. 2023 Nikola Klementová

Kolagen by si měly dopřát nejen ženy nad 45 let, ale všichni: Co jste o něm nevěděli a kde ho získat

Léčivé účinky této krásné rostliny využívají lidé již dlouhé…
17. 8. 2023 Nikola Klementová

Divizna je bylina našich babiček, která léčí: Jak na správné sušení, sběr a využití

Lymfatický systém můžeme přirovnat k druhému krevnímu oběhu.…
16. 5. 2023 Nikola Klementová

Jak pročistit lymfatický systém: Několik kroků k tomu, abyste se cítili skvěle

žena
9. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit oparu za jeden den: Opravdu to jde, následujte ověřené kroky

Vánoce milujeme všichni, ale co jistě snese jen málo z nás, je…
10. 1. 2023 Nikola Klementová

Vánoční mlsání nese svá rizika: S těmito bylinkami si ulevíte od pálení žáhy i bolesti žaludku

zavřít reklamu
×
Reklama