Je oleandr opravdu tak jedovatý? Jak je to s jeho toxicitou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.05.2023 12:38
oleandr

Úchvatné a půvabné oleandry jsou překrásné, ale zároveň smrtelně jedovaté. Jsou známé především díky Středozemí, kde lemují cesty, stíní či slouží jako okrasa v zahradách snad na každém kroku.

Bohužel na oleandru neexistuje žádná část, která by nebyla jedovatá. Ať už listy, stonek, květy, kořeny – vše je velmi jedovaté. Říká se, že pokud jsou listy suché, síla jedu se snižuje, ale proč riskovat? Rukavice by na každou péči o oleandr chybět neměly. A to převážně, pokud chcete tento krásný keř namnožit, přesadit či stříhat. Jak je to tedy s jeho toxicitou?

Vysoce jedovatý oleandr

Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, v žádném případě nedoporučujeme oleandr pořizovat. Nač riskovat otravu? V případě, že nemáte oleandr v půdě, ale v květináči, bude ho potřeba umístit na zimní období domů. Sice může být umístěn ve sklepě, kde je trochu skvěla a není zde úplný chlad, ale jste si jistí, že domácí mazlíčci, například kočky či pejsci k oleandru nedojdou?

oleandr

Co se obecně týká pěstování, oleandr většinou pěstujeme jako přenosnou rostlinu, která miluje slunce a bohatou zálivku. Substrát by měl být stále mírně vlhký a každý den by na rostlinu mělo svítit slunce, a to alespoň čtyři hodiny. Na zimu se potom umísťuje do sklepa nebo do garáže, kde je mírně světlo a teplota alespoň pět až osm stupňů.

Jak moc je oleandr jedovatý

Uvádí se, že 5 až 15 zkonzumovaných listů oleandru může usmrtit dospělého člověka. Na druhou stranu je v České republice hlášeno velmi málo případů, kdy se člověk otrávil listy či jinými částmi oleandru. V druhém případě je známá vysoká úmrtnost u zvířat, včetně psů, koček, krav či koní. Mimo květů a jiných částí, byste si také měli dávat pozor na vodu, ve které jste měli umístěné části větviček. A co se týká symptomů, které zahrnují otravu oleandry, objevuje se slabost a letargie, zvracení, průjem, mdloby, rozmazané vidění a mnoho dalších. Pokud se rozhodnete pro pěstování oleandru, buďte opravdu obezřetní.      

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama