Prevence proti plísni rajčat: Opravdu účinný postřik, který pomáhá

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.06.2023 05:00
rajčata

Objevila se vám plíseň na rajčatech? Nebo proti ní chcete bojovat preventivně? Ať je to jakkoli, máme pro vás účinný způsob, jak se plísni vyhnout obloukem.

I v takovém případě, kdy se snažíte bojovat proti plísni, nemusíte ihned sáhnout po chemickém přípravku. Jistě už jste slyšeli o česneku nebo sodě, ale víte, že účinná je také přeslička? A to jak preventivně, tak i tehdy, když se plíseň na rajčatech objeví? Obecně ji ze zahrady odstraňujeme a vnímáme ji jako otravný plevel, ale ve skutečnosti bychom přesličku měli hýčkat. Jak z ní připravit účinný postřik?

Přeslička, která pomáhá

Přeslička se řadí k vytrvalým rostlinám, které rostou na travnatých místech u cest, v lesích, ale také v příkopech. Jedná se o prastarou bylinu, která byla hojně využívána již ve starověku, a to k léčení mnoha zdravotních neduhů, ale také k leštění cínového či mosazného nádobí. U nás však rostou tři druhy přesliček – rolní, lesní a bahenní. Sbírat musíte však pouze přesličku rolní, protože zbylé dva druhy obsahují mnoho alkaloidů a mohou působit toxicky. 

přeslička

O přesličce rolní lze říci, že působí blahodárně na játra, podporuje pružnost cév, imunitní systém, zdravé dýchání a celkově odolnost těla. Co se týká benefitů pro rostliny, obsahuje látky, které jsou antimykotické a antiseptické. Z toho důvodu bude ideální zbraní proti plísni rajčatové. Přesličkový postřik lze také použít na padlí. 

Jak připravit přesličkový postřik

Na přesličkový postřik lze použít čerstvou, ale také sušenou bylinu. Na dva litry odvaru si připravte 6 gramů sušené přesličky nebo 60 gramů čerstvé přesličky. Pokud ji nebudete chtít kupovat, můžete se vydat do přírody a nasbírat ji. Dále do hrnce nalijte odměřené množství vody, vložte do ni bylinu a obsah nechte alespoň dvacet minut bublat. Jakmile odvar vychladne, přeceďte ho přes síto či látku a přelijte do lahve s rozprašovačem. Postřik na rajčata aplikujte nejlépe ráno nebo večer, kdy nesvítí slunce či neprší. Pokud plíseň na rajčatech již máte, nastříkejte rajčata každé tři dny.       

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama