Jarní hnojení borůvek: Na některé přísady dávejte pozor, jinak zničíte úrodu

autor Nikola Klementová publikováno 04.05.2023 04:00
borůvky

Pokud máte na zahradě místo, borůvkový keř by vám zde chybět neměl. Borůvky jsou nejen lahodné, ale také nabité živinami. Tento keř však také potřebuje hnojení, to má ale svá pravidla.

Borůvky můžeme využít do moučníků, koláčků, na omáčku, marmeládu, do zmrzliny, do jogurtu, jako svačinku a dále. Určitě máte své oblíbené recepty, kde si borůvky rádi vychutnáte. Zkuste si tyto sladké bobulky vypěstovat i na své zahradě. Na pěstování nejsou náročné, ale samozřejmě mají svá pravidla. To platí také pro hnojení. Pokud budete borůvky teprve vysazovat, volte více keříků, alespoň dva či tři. V případě, že si budete chtít prodloužit sklizeň, zvolte nejlépe odrůdu ranou i pozdní. 

Borůvky musí mít správné umístění

Pro bohatou úrodu a více plodů doporučujeme, abyste koupili tři keříky – rané a pozdní. Ty však vysazujte současně. Ty keře, které kvetou přibližně ve stejný čas, vysaďte blízko sebe, aby mohlo dojít k vzájemnému sprášení. Zpět ale k místu, kde se borůvkám bude dařit nejvíce. Najděte jim slunné místo, ale pokud je musíte umístit do polostínu, udělejte to. Je však třeba počítat s tím, že kvůli nedostatku slunce budou plody méně sladké. Místo by mělo být chráněno před silným větrem zdí nebo jinou zástavou.  

Jarní hnojení borůvek: Na některé přísady dávejte pozor, jinak zničíte úrodu

Půda vhodná pro borůvky

Co se týká půdy, borůvky mají svá pravidla. Ke správnému růstu a bohaté úrodě potřebují kyselou a lehce propustnou půdu. Dopřejte jim rašelinu a pravidelné přihnojování s kyselou reakcí. Pokud budete chtít, můžete koupit speciální zeminu pro borůvky nebo kyselomilné dřeviny. Tento krok učiňte především tehdy, pokud máte na zahradě jílovitou půdu, v ní se borůvkám dařit nebude.

Výsadba borůvkových keřů

Před výsadbou keřů vykopejte jámy. Jak už jsme zmínili, pokud máte jílovitou půdu na zahradě, zeminu odeberte a vyplňte ji vhodným substrátem. Co se týká hloubky jámy, měla by mít alespoň 40 centimetrů. Šířka by měla být 80 cm. Pokud keře budete vysazovat vedle sebe, nechte jim jeden metr rozestup. 

štěrk

Do vzniklé jámy nasypte drenážní vrstvu, například jemné kamínky, štěrk či cokoli jiného. V případě, že půda na zahradě není vhodná k pěstování borůvek, jámu ještě vyložte folií, poté nasypte drenáž. Na tu v obou případech nasypte vrstvu rašeliny a promíchejte ji s kompostem. Poté vytáhněte keříky z obalu, jemně promačkejte zeminu kolem kořenů a dejte ji do připravené jámy. Nyní můžete přikrýt mulčovací kůrou. Pokud však budete používat nový substrát, volte substrát s vermikompostem a rašelinu s kompostem můžete vynechat.  

Co se týká zálivky, zalévejte je vydatně, ale zároveň berte zřetel na přemokření. Vydatně borůvky zalévejte před sklizní, aby byly plody větší a šťavnaté.  

Hnojení borůvkového keře

Při hnojení borůvek neuděláte chybu, pokud nezvolíte hnojivo s vápníkem nebo chlórem. Například vaječné skořápky budou pro borůvky či brusinky nevhodné. Naopak hnojivo, které obsahuje železo, můžete použít. Každopádně vůbec nejlépe uděláte, když koupíte speciální hnojivo určené přímo pro borůvky a brusinky či čistě pro borůvky. Skvělé je také hnojivo s obsahem trusu mořských ptáků. Obecně se hnojení doporučuje aplikovat na jaře, kdy se tvoří poupata. A dále samozřejmě po odkvětu. Následně, a to v druhé polovině léta, byste měli aplikovat hnojivo, které je více bohaté na draslík.  

Mohlo by Vás zajímat

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

zavřít reklamu
×
Reklama