Které trvalky po odkvětu nestříhat, aby vás příští rok potěšily bujnou květenou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.08.2023 07:15
třapatky

Trvalky a jiné rostliny nechybí snad na žádné zahradě. Jsou překrásné, ale také nás těší. Víte ale, které trvalky po odkvětu stříhat? A které naopak ne?

Konec léta se nezadržitelně blíží a mnoho rostlin pomalu odkvétá. A vy si s největší pravděpodobností pokládáte otázku, které z nich ostříhat, aby v příštím roce bohatě kvetly? Pokud ostříháte ty, které řez nevyžadují, bujného květenství se nedočkáte. Abyste tento krok učinili správně, připravili jsme pro vás několik informací.

Mnoho trvalek vyžaduje řez dvakrát za rok

Některé trvalky stříháme již na jaře. Tímto krokem podpoříme košatění rostlin. Naopak po letním odřezání či odstřižení květů donutíte mnohé z nich, aby opětovně vykvetly. Díky tomuto kroku se rostliny nebudou vysilovat tvorbou semen, tudíž mohou opětovně kvést. Mnohým také dopřejte správné hnojení, které jim dodá sílu a živiny. Naopak je tomu na podzim, kdy je bude nutné připravit na zimu, a to tak, že je zbavíte všech suchých a poškozených částí. 

Pivoňky

Omlazování a rostliny vhodné k řezu

Některé rostliny, které máte na zahradě již dlouhé roky a pořádně nekvetou, můžete zmladit, oddělit a přesadit. Právě konec léta je ideální dobou, kdy tento krok provést. Do zimy rostliny stihnou pořádně zakořenit, takže bez obav přežijí mrazivé období. Například pivoňky, o kterých jsme psali nedávno, můžete začít dělit a přesazovat. Nové trvalky je vhodné kolem kořenového systému zasypat kompostem. A které trvalky a rostliny stříhat? Po odkvětu je vhodné stříhat rododendrony, pivoňky, ale také kontryhel, floxy, pivoňky, koniklec, kuklík, vlčí boby, astry a mnoho dalších. 

Které z nich nestříhat

Například bohyšky a třapatky stříhat nemusíte. Stejně tak šantu kočičí a kakost. Ještě jedno malé upozornění. Pozor byste si měli dávat například na opuncie, bolševník, hvězdnice a netýkavky, neboť kvůli jejich semenům se vám mohou po zahradě nekontrolovatelně rozmnožit. Pokud je tedy nechcete mít všude, jejich květy odstřihněte.  

  

  

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama