Pivoňky potřebují na konci léta správnou péči, aby vás příští rok potěšily bohatou květenou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.08.2023 10:00
pivoňky

Pivoňky jsou nádherné rostliny, které zdobily zahrady a předzahrádky již našim babičkám. A jelikož patří mezi ty nejoblíbenější, zdobí zahrady dodnes.

Jejich květy jsou výrazné, kulovitého tvaru a nejčastěji je pěstujeme v bílé a růžové barvě. Jsou opravdu úchvatné. Čím starší keř máte, tím krásnější pivoňky budou. Aby však příští rok bohatě kvetly, potřebují nejen hnojení a zálivku, ale také srpnovou péči, která zajistí příští rok bohatou květenu. Bez ní by rostliny tolik nekvetly. 

Pivoňkám je potřeba dopřát péči

Pivoňky jsou bezpochyby rostliny našich babiček. Dříve zdobily snad každou zahradu. Bohužel jejich popularita mírně klesla, ale nyní se opět těší velké popularitě. Jelikož jde o trvalky, měli bychom jim po odkvětu dopřát péči. Obecně pivoňky dělíme na bylinné a dřevité. Každá rostlina je však překrásná s plnými, poloplnými nebo jednoduchými květy. 

Pivoňky

Nutno však dodat, že nezáleží na druhu, každý z nich potřebuje péči, a to především po odkvětu. Čím rozhodně pivoňky potěšíte a ulevíte jim, tak je odstřihnutí starých odkvetlých květů, které rostliny spíš vysilují. Jelikož nepotřebujeme získat semena, bude vhodné, abyste uschlé květy vždy stříhali. 

Odkvetlé pivoňky musí pryč

Jakmile pivoňky odkvetou, zbavte je všech suchých květů. Můžete však také zastřihnout i kus stonku, jen byste si měli dávat pozor, abyste nestříhali i olistnění, které je na rostlině důležité. Díky listům bude mít rostlina dost energie, aby zvládla růst a sílit i zbytek sezony. Nezapomínejte ani před řezem vyčistit nůžky. 

Díky tomuto kroku předejdete šíření chorob. Jakmile zmíněný krok provedete, poskytněte pivoňkám výživu, ale také prokypření půdy. Živiny dodáte například kompostem, ten je pro rostliny vhodnou volbou. Nezapomeňte pivoňkám dopřát i zálivku. A pokud budete chtít, nyní také přišel čas na množení pivoněk. To se však provádí nejlépe dělením.     

   

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

zavřít reklamu
×
Reklama