Co s trvalkami na jaře? Aktuální péče je pro ně zásadní, aby v létě krášlily zahradu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.03.2024 07:15
Trvalky

Snad všemi milované jaro už je tady. A tak nám zahrádkářům nastává čas, kdy bychom měli trvalkám poskytnout určitou péči. Jakou přesně?

Sluníčko nám již krásně hřeje a probouzí celou zahradu. Proto je právě nyní nejlepší čas začít opečovávat trvalky. Za naši péči, i když ne příliš velkou, nás v létě potěší překrásnými květy, které vykouzlí úsměv na tváři. Každý se jistě rád rozhlédne po nádherně rozkvetlé zahradě. My tedy rozhodně ano. Z toho důvodu jsme pro vás připravili pár vět o tom, jak se postarat o trvalky právě na jaře.  

Jarní řez trvalek

Někdo trvalky stříhá na podzim, jiní zase na jaře. Podzimní střih provádíme většinou z toho důvodu, abychom na zimu uklidili zahradu. Ale také z důvodu jejich zmlazení. Dalším důvodem podzimního řezu je ochrana před nekontrolovatelným množením rostlin. Například u hvězdnice, netýkavky a dalších. 

Kontryhel

Co se týká jarního stříhání, provádíme ho u většiny trvalek. Především pak u těch, které každoročně odumírají. Střih je velice jednoduchý, proveďte ho nad zemí. Avšak zde neudělejte chybu a střihněte nad narašenou částí. Stříhat můžete třapatkovku, šalvěj hajní, kokardu, hvězdnice, kontryhel, krásnoočko, čechravu, šantu, kakost a další.  

Péče o okrasné trávy na jaře

I okrasné traviny patří mezi nádherné trvalky, které si zaslouží péči. Například proso, ozdobnice, kavyly a pampas na jaře vyžadují řez. Nejdříve je odzimujte – rozvažte je, vyhrabte listí a ostříhejte je přibližně sedm cm nad zemí. Snažte se stříhat stejnoměrně. Mezi traviny, které na jaře nevyžadují střih, patří kostřavy, metlice, ostřice a další stálezelené a výběžkaté trávy. 

Jak pečovat o stálezelené trvalky

Ke stálezeným trvalkám patří oblíbené bergénie, ale také pryšce, pomněnkovce, dlužichy a další. Ty na jaře nestříháme! Pouze si je prohlédneme a odstraníme poškozené části nebo suché listy. To stejné platí i pro denivky, srdcovky a další trvalky, které se na zimu zatahují. Nestříhejte je, pouze u nich odstraňte odumřelé či poškozené části. 

Bergénie

Nezapomínejte na velmi oblíbenou levanduli. Pro ni je jarní řez zásadní. Díky němu bohatě pokvetou, ale také díky řezu zajistíte pěkný tvar keře. V minulém článku jsme pro vás připravili postup, jak prořezat levanduli. Mezi další patří i svatolniy, které po narašení ostříhejte. 

Mohlo by Vás zajímat

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Jahody
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Tuto zeleninu vedle jahod nepěstujte, ošidili byste se o bohatou úrodu sladkých plodů

zavřít reklamu
×
Reklama