Aby hortenzie bohatě kvetly, vyhněte se těmto chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.05.2023 10:08
hortenzie

Překrásné a obrovské květy hortenzií mohou být dominantou jakékoli zahrady. Někdy se však bohužel stane, že keře nekvetou. Jak je to možné?

Hortenzie patří mezi keře, které nejsou náročné na péči. Takže pokud jste zahradník začátečník a překrásné hortenzie si chcete pořídit, rozhodně se jich nebojte. Krásné modré, bílé či růžové kulovité květy mohou těšit i vás. Pěstovat je můžete na zahradě nebo ve větší nádobě. Záleží tedy jen na vás, jaké místo zvolíte. Pak je určitě důležité, abyste se při jejich pěstování vyhnuli několika chybám. 

Které hortenzie pro vás budou nejlepší

Existuje více druhů hortenzií, které na své zahradě či terase můžete mít. Začneme tedy hortenzií latnatou, která je zřejmě nejznámější. Preferuje slunné místo, lépe přezimuje a dorůst může až do čtyřech metrů. Kvete během července a srpna. Dalším druhem jsou hortenzie velkolisté, které se řadí k teplomilnějším, dorůstají až 1,5 metru a v průběhu července kvetou polokulovitými květy.

bohatě kvetoucí hortenzie

Hortenzie stromečkovitá má nejdříve zelenkavé květy, které se následně mění ve sněhobílé kulovité květenství, které může mít až 25 centimetrů v průměru. Navíc ji můžete využít jako živý plot. Dokonale ji můžete kombinovat s trvalkami. Dokonce ji můžete vysadit s jinými kvetoucími keři, například s rododendrony. Její květy vás budou těšit od července až do září.

Poslední hortenzie řapíkatá se řadí mezi popínavé rostliny, které je vhodné umístit k zídce, pergolám či ji natáhnout na jinou oporu. Hortenzii lze také nechat plazit po zemi. Dorůstá až 15 metrů a její květenství může být 15 až 25 centimetrů velké. Kvete během červa a července. Je opadavá a preferuje polostín a vlhkou půdu. 

Chyby, kvůli kterým hortenzie nepokvetou

Mezi první chybu, kterou bychom chtěli zmínit, je špatná propustnost půdy. Měla by být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Jílovité půdy nejsou pro tyto rostliny vhodné. Nic však není ztraceno, pokud hortenzii chcete mít na své zahradě a máte jílovitou půdu. Stačí do jámy, do které budete keř vysazovat, nasypat rašelinu nebo písek. Určitě je také vhodné přemýšlet nad umístěním. Celkově lze říci, že hortenzie preferují ranní a dopolední slunce, kdežto odpoledne vyžadují stín. Neumísťujte je ale do celodenního stínu, tam nepokvetou. Také ke stromům je nevysazujte. Budou bojovat nejen o slunce, ale také o vodu a výživu.

bohatě kvetoucí hortenzie

Správný řez a hnojení u hortenzií

Na podzim není vhodné hortenzie prořezávat. Řez proto doporučujeme provádět již brzy na jaře, nejlépe v dubnu. V tuto dobu začínají hortenzie pučet, a tak snadno poznáme, které větvičky jsou suché, napadené plísněmi či škůdci. Bohaté květenství může omezit také nadměrné hnojení. Každotýdenní hnojení není vhodné. Provádějte ho na jaře a poté až v době, kdy hortenzie pokvetou. Jako poslední bychom rádi zmínili, abyste rostliny nepřelévali. Nově vysazené potřebují více vlhkosti, kdežto starší keře vody tolik nepotřebují. A co se týče toho, jak poznáte, zda keř zalít, je to jednoduché. Zapíchněte prst do půdy a pokud je na tři centimetry suchá, dopřejte hortenziím odstátou vodu. Mladé keře zalévejte ob den. 

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

zavřít reklamu
×
Reklama