Správné srpnové hnojení okurek udrží rostliny zdravé, podpoří nakvétání a výnos

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.08.2023 05:00
okurky

Okurky bezpochyby patří mezi oblíbenou zeleninu, kterou si v letním období s chutí vychutnáme. Aby plodů bylo co nejvíce, nezapomínejte je pravidelně hnojit.

Tato velice oblíbená zelenina je poměrně náročná na péči. A to jak na hnojení, umístění, tak i na zalévání. Patří mezi rostliny první tratě, které mají rády, když jsou na jaře vysázeny do půdy, která byla na podzim prohnojena vyzrálým hnojem. I když tomu tak bylo, přihnojovat musíte i nadále. Okurky jsou totiž poměrně náročné na živiny. Čím je tedy aktuálně přihnojit, aby rostliny byly zdravé a těšili jste se z velkého množství plodů?

Hnojení okurek je velice důležité

Prohnojení půdy před výsadbou opravdu nestačí k tomu, abyste vypěstovali zdravé okurky bez chorob a těšili se z bohaté úrody. Bude potřeba, abyste je hnojili po celou vegetační dobu. To znamená, abyste jim dopřáli výživu v období růstu, kvetení i plození. Pokud okurky špatně či málo hnojíte, deficit živin se většinou projeví na listech, a to velmi brzy. Projevit se také může minimální nakvétání či špatně se vyvíjející plody. Hnojení provádíme speciálními hnojivy pro plodovou zeleninu, ale zvolit můžete také domácí suroviny, ze kterých připravíte výživné hnojivo pro podporu zdraví, růstu a plození. Pozor si ale dávejte na přehnojení dusíkem, které způsobuje oddálení kvetení.

popel

Hnojivo na okurky

Jedním z nejlepších domácích hnojiv je zákvas ze slepičího trusu či kopřivová jícha, opět zkvašená. Ovšem příprava je zdlouhavá, proto se nám nabízí další efektivní a skvělá možnost, a tou je popel ze dřeva. Ten musí být z čistého dřeva nebo z pelet, které byly slisované. Co se týká přípravy hnojiva, vše je jednoduché. Stačí, když smícháte 400 gramů popela a deset litrů vody. Směs necháte do druhého dne odstát a aplikujete na předem zvlhčenou půdu k okurkám. Hnojivo z popela je zahradní poklad, neboť obsahuje fosfor, hořčík, draslík, ale také vápník. Je dezinfekční a okurky jej milují.

Se škůdci si poradí cibulové slupky

Ze všeho nejdříve bychom vás chtěli upozornit, abyste předcházeli vzniku plísní a zalévali okurky pouze ke kořenům, nikoli na list. Pozor si také dávejte na teplotu vody. Okurky nesnesou studenou vodu, proto by měla být odstátá a nejlépe by měla mít přibližnou teplotu, jako okolní vzduch.

cibule

Pokud se však na listech objevili škůdci či plísně, připravte si čtyři hrsti cibulových slupek a jeden litr vody. Slupky svařte s jedním litrem vody a poté tekutinu odstavte na jeden den. Následně slijte a smíchejte se čtyřmi litry dešťové vody. V případě, že máte na rostlinách plíseň, přidejte deset kapek jódu. Tekutinu nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na listy.

Mohlo by Vás zajímat

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Rajčata
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Efektivní pěstování rajčat, které zajistí maximální úrodu. Jak postupovat správně?

zavřít reklamu
×
Reklama