Aby oleandr bujně kvetl až do mrazů, poskytněte mu správnou péči

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.08.2023 06:45
oleandr

Abyste si krásu této okrasné rostliny mohli užívat až do mrazů, poskytněte jí správnou péči. Pak vás bude svými květy těšit dlouhou dobu.

Květy oleandru jsou nádherné, působivé a umí ozvláštnit jakoukoli zahradu. V létě nás těší záplavou jemných květů, ale ke konci tohoto ročního období začíná jeho bujná květena opadávat a rostlina si udržuje pouze své zelené listy. Abyste se těšili z krásných květů co nejdéle, poskytněte oleandru správnou péči, pak vám bujně pokvete až do mrazů.

Oleandr je ozdobou zahrad

Oleandry jsou středomořskou klasikou, která zdobí nejen parky, ale také zahrady a předzahrádky. Má krásné lesklé a zelené listy, které mohou být dlouhé až patnáct centimetrů. Květy jsou různých barev, například bílé, růžové či červené a dosahují velikosti až deset centimetrů. U nás se oleandry pěstují především v nádobách, tam se jim daří nejlépe. Avšak i do země je můžete dát. Bude ale důležité, abyste zvolili správné stanoviště. Rostliny v nádobách se v období mrazů musí zazimovat, jinak by uhynuly. Pozor si také dávejte na mízu, která z něj vytéká, je totiž jedovatá.

Správná péče je důležitá

Co se týká zálivky, zde byste měli být velmi obezřetní. Rostlinu zalévejte nejlépe dešťovou vodou, nikoli vodou z kohoutku. Zálivky potřebuje tak akorát. Když jí má málo, šednou mu listy a více opadávají. Pokud jí má naopak mnoho, listy vadnou a opadávají. Navíc kořeny zahnívají a rostlina následně hyne. Pokud je tedy období sucha a panuje horko, pomozte oleandru v tvorbě poupat správnou zálivkou. Také jej zalévejte nejlépe večer. 

 oleandr

Oleandr potřebuje osluněné stanoviště

Jak je známo, oleandr preferuje vysoké teploty a přímé slunce. Proto, pokud jej máte v polostínu, nejenže se mu nedaří, ale i málo kvete. Pro bujnou květenu rostlinu vysaďte nebo s nádobou umístěte na slunné místo. Pozor si dávejte na průvan. A jak už bylo zmíněno, jakmile teplota spadne k nule, oleandr zazimujte. Co se týká květů, obecně kvete dvakrát během jeho sezony. Doporučujeme tedy, abyste po odkvětu uschlé květy neodřezávali. Nejdříve je nechte pořádně proschnout a poté je pouze jemně oddělte prsty. Jakmile ale rostlina odkvete úplně, a to až v říjnu, můžete suché květy odřezat.

A jak je to vlastně s řezem u oleandru? Pokud je velký či jej potřebujete zformovat, dopřejte mu řez. Abyste se v příštím roce těšili z bujného květenství, nikdy neseřezávejte velkou část keře. Stříhejte raději staré části a nové výhony ponechte. 

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

zavřít reklamu
×
Reklama