Jak správně odebrat a uchovat semena rajčat, aby příští rok bez problému vyklíčila

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.09.2023 07:00
rajčata

Semínka rajčat nemusíte každý rok kupovat, můžete si je letos správně uchovat a příští rok z nich vypěstovat nové rostliny. Jak na to, aby semínka spolehlivě vyklíčila?

Rajčatová sezona je v plném proudu, a tak plody zavařujete, sušíte, ukládáte do mrazáku a tak dále. Ale myslíte také na úrodu v příštím roce? Věděli jste, že semena rajčat nemusíte kupovat, ale lze si je uchovat z několika plodů? Ano, z vlastních plodů lze získat vlastní semena, ze kterých zjara vypěstujete krásné rostlinky. Myslet byste však měli na to, že i tento jednoduchý krok nese určitá pravidla. 

Semena rajčat je potřeba nechat zakvasit

Než však začnete se sběrem, nezapomeňte, že musíte vzít pouze ta semena, která pochází ze zdravých a plně vyzrálých plodů. Navíc z odrůdy, kterou máte rádi. Pokud se rozhodnete pro uchování semen ze salátových rajčat či z cherry a dalších, nikdy semínka nemíchejte dohromady, ale rozdělte je. Co se týká samotného sběru semen, budeme je vyjímat i s dužinou, která se společně se semeny nechá zakvasit. Tento krok trvá přibližně jeden týden, ale čekat se vyplatí. Připravte si misku, zavařovací sklenici, a to pro každý druh rajčete, sítko, lžičku a čistou vodu.

Připravte si uzrálá rajčata

Zvolit můžete jakákoli rajčata, podmínkou však je, aby byla pořádně uzrálá. To znamená měkká a po zmáčknutí, aby z nich vytékala dužina se semeny. Nezapomínejte, že je potřeba nachystat sklenici na každý druh rajčete. Jakmile budete mít připraveno, z rajčat vymáčkněte dužinu i se semeny a sklenice uzavřete. Takto připravená semena s dužinou nechte tři dny kvasit. 

rajčata semena

Po uplynulé době si vezměte jemné sítko a vyklopte do něj semena i s dužinou. Následně je propláchněte pomocí vody a čistá semena vyklopte do sklenice s čistou vodou. Ta, která plavou na hladině, jednoduše vyhoďte, neboť nejsou pořádně vyzrálá. Ta, která klesla na dno sklenice, dejte na usušení a následně je skladujte v látkovém pytlíčku či v krabičce se vzduchotěsným uzávěrem, a to na tmavém a suchém místě. Velice jednoduchý krok, který přináší efektivní výsledky.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Sazenice rajčat
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na výsev rajčat a urychlení klíčení semen? Takto vypěstujete silné a zdravé sazenice

Texas Hollywood
publikováno 2. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Evropský Hollywood: Po stopách filmových hvězd, slavných westernových filmů

zavřít reklamu
×
Reklama