Lantany vyžadují správné zazimování, aby vás příští rok potěšily pestrobarevnými květy

8. 11. 2023 Nikola Klementová
Lantana

Krásné a působivé lantany zdobí zahrady různě barevnými květy. Jak se o ně starat a jak je zazimovat, aby vás příští rok těšily bujnou květenou?

Lantany neboli libory zdobí zahrady překrásným, bujným a dlouhotrvajícím květenstvím, které nás těší již od května do října. Na své květy lákají nejen oči pěstitelů a kolemjdoucích, ale také medonosný hmyz. Například motýly, včely či čmeláky. Jedná se tedy o rostliny, které nám vykouzlí úsměv na tváři a příjemný pocit na duši. Mezi druhy, které se u nás pěstují nejčastěji, patří Lantana camara. Jelikož se ale jedná o choulostivou rostlinu, bude nutné ji patřičně zazimovat. Jak správně postupovat při zazimování? A jak liboru pěstovat? 

Pěstování lantany

V našich končinách se lantany pěstují především v nádobách. Neboť je musíte před mrazy zazimovat, jinak by zahynuly. Někteří pěstitelé je vysazují volně do půdy a pěstují je jako jednoletky. To je však ale škoda, protože tento druh rostlin lze pěstovat dlouhodobě, klidně i několik let. Potěší vás květy zbarvenými od žluté, oranžové, červené až po fialovou. Díky této pestrobarevnosti jsou učiněným lákadlem pro medonosný hmyz. Uvědomíme-li si, že vyžadují minimální úsilí při pěstování, bude radost několikanásobná. 

Lantana

Lantany lze pěstovat ze semen či ze sazenic. Vyhovuje jim slunné stanoviště, dokonale propustná a humózní půda. Zálivku vyžadují vydatnou, ale zároveň by neměly stát ve vodě. Během vegetačního období doporučujeme pravidelné hnojení ve dvoutýdenních intervalech. A to pomocí komplexního hnojiva pro kvetoucí rostliny. Čím ji také rozhodně potěšíte, tak je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Rostlina se nebude vysilovat tvorbou semen a vy ji tak podpoříte v kvetení. 

Jak lantanu množit

Na konci léta nebo na podzim můžete rostlinu množit pomocí řízkování. Stačí odříznout vyzrálý a dřevitý řízek, který je vhodné ošetřit stimulátorem růstu a zasadit ho do substrátu s perlitem a rašelinou v poměru 1:1. Pro správné zakořenění je vhodné řízek přikrýt folií. Po přibližně čtyřech měsících jej můžete přesadit do většího květináče. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Po zmrzlých je můžete umístit ven. 

Lantana

Zazimování lantany

K zazimování se uchýlíme ještě před mrazíky, tedy koncem září či začátkem října. Záleží ale na lokalitě, kde žijete. Co se týká správného zimoviště, je důležité, aby lantana měla dostatek světla. Úplná tma by ji zničila. Teplota by se v prostoru měla pohybovat od deseti do dvaceti stupňů. Myslete na to, že se jedná o neopadavý keř, tudíž bude potřeba, abyste rostlině i přes zimní odpočinek dopřáli pravidelnou zálivku. Substrát nesmí zcela vyschnout. Do květináče doporučujeme nasypat trochu uzrálého kompostu. 

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit měkké řízky, které se budou rozpadat. Vystačíte si s obyčejným trikem kuchařů

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Exteriér

Ze slepičího trusu lze připravit výživné hnojivo, které ocení…
29. 6. 2023 Nikola Klementová

Hnojivo ze slepičího trusu: Jak ho nejlépe připravit a čemu se vyhnout?

Levandule
20. 11. 2023 Nikola Klementová

Zazimovali jste levanduli správně? Je důležité vyhnout se chybám, kvůli kterým by nekvetla

Pokládáte si otázku, kdy je nejvhodnější doba pro sklizeň…
6. 7. 2023 Nikola Klementová

Kdy je nejlepší čas pro sklizeň brambor, aby byla úroda bohatá

A zase ty muškáty, ale kdo by si neoblíbil jejich půvabné a…
2. 5. 2023 Nikola Klementová

Hnojivo pro muškáty, které zajistí zdravý růst a bohaté květenství

Krokusy
23. 10. 2023 Petr Dostál

Při podzimní výsadbě jarních cibulovin je nutné vyhnout se některým zásadním chybám

Hortenzie
14. 10. 2023 Nikola Klementová

Hortenzie v říjnu vyžadují péči, aby vás v létě těšily svými květy. Vyhněte se však častým chybám

zavřít reklamu
×
Reklama