Lantany vyžadují správné zazimování, aby vás příští rok potěšily pestrobarevnými květy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.11.2023 07:05
Lantana

Krásné a působivé lantany zdobí zahrady různě barevnými květy. Jak se o ně starat a jak je zazimovat, aby vás příští rok těšily bujnou květenou?

Lantany neboli libory zdobí zahrady překrásným, bujným a dlouhotrvajícím květenstvím, které nás těší již od května do října. Na své květy lákají nejen oči pěstitelů a kolemjdoucích, ale také medonosný hmyz. Například motýly, včely či čmeláky. Jedná se tedy o rostliny, které nám vykouzlí úsměv na tváři a příjemný pocit na duši. Mezi druhy, které se u nás pěstují nejčastěji, patří Lantana camara. Jelikož se ale jedná o choulostivou rostlinu, bude nutné ji patřičně zazimovat. Jak správně postupovat při zazimování? A jak liboru pěstovat?

Pěstování lantany

V našich končinách se lantany pěstují především v nádobách. Neboť je musíte před mrazy zazimovat, jinak by zahynuly. Někteří pěstitelé je vysazují volně do půdy a pěstují je jako jednoletky. To je však ale škoda, protože tento druh rostlin lze pěstovat dlouhodobě, klidně i několik let. Potěší vás květy zbarvenými od žluté, oranžové, červené až po fialovou. Díky této pestrobarevnosti jsou učiněným lákadlem pro medonosný hmyz. Uvědomíme-li si, že vyžadují minimální úsilí při pěstování, bude radost několikanásobná.

Lantana

Lantany lze pěstovat ze semen či ze sazenic. Vyhovuje jim slunné stanoviště, dokonale propustná a humózní půda. Zálivku vyžadují vydatnou, ale zároveň by neměly stát ve vodě. Během vegetačního období doporučujeme pravidelné hnojení ve dvoutýdenních intervalech. A to pomocí komplexního hnojiva pro kvetoucí rostliny. Čím ji také rozhodně potěšíte, tak je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Rostlina se nebude vysilovat tvorbou semen a vy ji tak podpoříte v kvetení.

Jak lantanu množit

Na konci léta nebo na podzim můžete rostlinu množit pomocí řízkování. Stačí odříznout vyzrálý a dřevitý řízek, který je vhodné ošetřit stimulátorem růstu a zasadit ho do substrátu s perlitem a rašelinou v poměru 1:1. Pro správné zakořenění je vhodné řízek přikrýt folií. Po přibližně čtyřech měsících jej můžete přesadit do většího květináče. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Po zmrzlých je můžete umístit ven.

Lantana

Zazimování lantany

K zazimování se uchýlíme ještě před mrazíky, tedy koncem září či začátkem října. Záleží ale na lokalitě, kde žijete. Co se týká správného zimoviště, je důležité, aby lantana měla dostatek světla. Úplná tma by ji zničila. Teplota by se v prostoru měla pohybovat od deseti do dvaceti stupňů. Myslete na to, že se jedná o neopadavý keř, tudíž bude potřeba, abyste rostlině i přes zimní odpočinek dopřáli pravidelnou zálivku. Substrát nesmí zcela vyschnout. Do květináče doporučujeme nasypat trochu uzrálého kompostu.

Mohlo by Vás zajímat

Ondřejovská hvězdárna
publikováno 11. 5. 2024 autor David Vanda

Poznejte údolí řeky Sázavy a navštivte i nedalekou Ondřejovskou hvězdárnu

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

Sazenice okurek
publikováno 13. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo na okurky podle babiččina receptu zajistí odolné rostliny a bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama