Jak zaštipovat rajčata: Dělejte to správně a zvýšíte úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.05.2023 05:00
rajčata

Zaštipování rajčat není složité, přesto je však potřeba ho provádět správně. Pokud tento krok neučiníte, snížíte úrodu vynikajících a šťavnatých plodů.

Čas výsadby rajčat se nezadržitelně blíží. Někdo má již sazenice na své zahrádce, jiní se je chystají vysadit po 14. květnu. Ať je to jakkoli, rostliny rajčat je důležité pravidelně zaštipovat. Rádi bychom vám poradili, jak na správné zaštipování, které zajistí silnější rostliny a větší úrodu. Ačkoli tento krok není nikterak náročný, rozhodně se vyplatí jej nepodceňovat.

Rajče patří k nejoblíbenějším plodinám

Pěstování rajčat není náročné, rozhodně jej zvládne i začátečník. Aby však úroda byla bohatá, je potřeba rostlinám dopřát příznivé podmínky a také zaštipování. Co se týká obsahu rajčat, jsou plná vitamínů A, B1, E, C a B2. Také obsahují vlákninu a mnoho minerálních látek. Jsou známá tím, že podporují krvetvorbu, posilují imunitní systém a chrání cévy. Pokud se vám lámou vlasy nebo nehty, v sezoně si rajčata dopřejte co nejvíce. Zároveň obsahují antioxidanty, které chrání lidský organismus před volnými radikály. V neposlední řade bychom rádi zmínili, že jsou z 95 % tvořena vodou, tudíž budou rajčata vhodná i při dietách.

rajčata

Zaštipování rajčat má obrovský význam

Pokud na rostlině ponecháte takzvané vedlejší výhony, budou jí ubírat na síle a zbytečně ji zatěžovat. Tudíž živiny, které by měly být přiváděny především do hlavních plodících výhonů, budou využívat také vedlejší výhony. Tyto malé větvičky jsou na rostlině opravdu zbytečné, protože brzy zasychají, ale k tomu, aby vyrostly, budou potřebovat živiny. A právě díky zaštipování se dočkáte nejen větší úrody, ale také se k rostlině dostane více světla a zajistíte jí větší odolnost vůči houbovým chorobám.

Kdy sazenice zaštipovat

Obecně lze říci, že bychom měli se zaštipováním začít, když sazenice rajčete vyroste přibližně do třiceti centimetrů. Výhony vždy uštipujte pomocí nehtů, nikoli nůžkami či nožem. A kde přesně najdete boční výhony? Vždy rostou mezi listem a hlavním stonkem. Zaštipujte je hned, jak si jich všimnete, určitě je nenechávejte hodně vyrůst. Taktéž se zaměřte na slabé a nemocné listy, ty také odštípněte. Celkově zaštipování vedlejších výhonů provádějte jednou za týden.

Mohlo by Vás zajímat

Mercedes-Benz třídy G
publikováno 14. 5. 2024 autor David Vanda

Mercedes-Benz třídy G naplno naskakuje na vlnu e-mobility

Sardinie
publikováno 14. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Sardínie - ostrov plný pokladů a tajemných staveb

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama