Tipy pro bohatě rozkvetlé muškáty, které vám bude každý závidět: Stačí 3 kroky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.06.2023 13:25
muškáty

Mezi nejoblíbenější balkonové rostliny bezpochyby patří muškáty. Jakou péči jim dopřát, aby bohatě kvetly a každý se za nimi otočil?

Mnohým z nás muškáty již zdobí balkony či terasy, některým již také krásně kvetou a pomalu se rozrůstají. Tyto okrasné rostliny patří mezi nenáročné květiny, které umí polahodit oku. Ovšem i tak je potřeba, abyste jim dopřáli určitou péči, ale také výživu, která podpoří zdravý růst a bohaté květenství. Co muškáty k tomuto kroku potřebují?

Co muškáty potřebují

Muškáty vás mohou svými květy těšit od jara až do podzimu. Potřebují slunné stanoviště, ale polostín snesou také. Ideální bude, pokud jim zajistíte alespoň 4 až šest hodin slunce denně. Muškáty je také nutné pravidelně zalévat. Nejlepší je, když jim dopřejete zálivku brzy ráno a večer. Ovšem nepřežeňte to s ní. Půda nesmí být mokrá, jinak kořeny začnou zahnívat a velkého množství květů se nedočkáte.

muškáty

Určitě je vhodné, pokud bude mít truhlík či květináč dostatek odtokových otvorů. Také drenážní vrstva je důležitá. Nezalévejte muškáty na list. Mezi další krok, který muškátům vyloženě svědčí, je hnojení. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné odštipování uvadlých květů či celé rostlinky, pokud se vytahuje do výšky. Navíc ani muškátům se škůdci nevyhýbají, proto je pravidelně kontrolujte a preventivně proti nim bojujte.

Ochrana muškátů před škůdci

K tomuto kroku je jedlá soda jako stvořená. Nejenže by neměla chybět v žádné domácnosti, protože nám pomůže při pečení a čištění, ale také brání před škůdci. Například před mšicemi, molicemi, ale také před plísněmi a hnilobou, a to z velké části. Někteří pěstitelé sypou dvě lžičky do truhlíku s muškáty jednou za měsíc, my však doporučujeme, abyste smíchali jednu lžičku sody s jedním litrem dešťové nebo odstáté vody a aplikovali tekutinu jako zálivku.

Hnojivo pro muškáty

Muškáty milují hnojivo z droždí a my na něj nedáme dopustit. Hnojíme s ním nejen zeleninovou zahrádku, jahody, ale také okrasné květiny, jako jsou muškáty či begonie. Příprava hnojiva je jednoduchá. Rozmíchejte jednu kostku droždí v jednom a půl litru vody a nechte suroviny do druhého dne odstát, poté promíchejte a nalijte ke květinám.

hnojivo z droždí

Druhou možností, která již není tak časově nenáročná, je jedna kostka droždí, jeden litr vody a obě suroviny smíchejte, poté ji dejte na přibližně deset dní na teplé místo kvasit. Po uplynulé době směs zřeďte se třemi litry vody a aplikujte k muškátům jako zálivku. Zvolit můžete také slepičí trus nebo kopřivový zákvas.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

Ondřejovská hvězdárna
publikováno 11. 5. 2024 autor David Vanda

Poznejte údolí řeky Sázavy a navštivte i nedalekou Ondřejovskou hvězdárnu

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama