Hortenzie: Bohatého květenství se dočkáte, pokud se vyhnete těmto chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.06.2023 05:00
hortenzie

Hortenzie jsou nádherné keře, které umí bohatě kvést. K tomuto kroku je však potřeba, abyste se vyhnuli zásadním chybám. Které z nich to jsou?

Hortenzie nejsou na pěstování nikterak náročné, ale přece jen je potřeba dodržet několik pravidel, které pozitivně ovlivní množství květů. Právě kulovité květy jsou na keři to nejkrásnější. Umí esteticky vyzdvihnout prostor, kde se pěstují. Navíc také potěší každého pěstitele svojí krásou. A pokud bujně kvetou, potěší dvakrát tolik. Jakým chybám se při pěstování vyhnout?

Jaké chyby při pěstování hortenzií pácháme

Ze všeho nejdříve bychom vám chtěli prozradit, že vás hortenzie svými květy mohou těšit od března do července. Pokud však stále nekvetou či máte na keři jen pár květů, je velká pravděpodobnost, že při jejich pěstování děláte nějakou chybu, ale jakou? Níže zmíněné chyby platí i pro keříky v květináčích. První a nejčastější chybou je špatné odvodnění půdy. Pokud je půda těžká, přemokřená, kořeny nemají dostatek vzduchu, tento faktor se projeví především na množství květů. 

Jak docílit toho, aby hortenzie bohatě kvetly.

Před výsadbou do země nebo do truhlíku, je tedy vhodné, abyste smíchali zeminu s trochou písku nebo s rašelinou. Mezi další chyby patří špatné umístění keře. Hortenzie preferují ranní slunce, ale odpoledne již vyžadují stín. Celodenní stín pro ně také není ideální, tam vám bujně nepokvetou.

Nesprávné hnojení a prořezávání

Někteří pěstitelé také dělají chyby v tom, že hortenzie prořezávají na podzim. Tato doba je však špatně zvolená. Na podzim již nasazují pupeny, proto je ideální, když hortenzie prořežete na jaře nebo zkraje léta, tedy klidně i nyní. Vždy odstraňujte jen ty větvičky a ostatní části, které jsou suché a odumřelé. 

Jak docílit toho, aby hortenzie bohatě kvetly.

Co se týká hnojení, i s ním bychom to neměli přehánět. Lákavé zprávy o tom, čím vším lze hortenzie hnojit, jsou sice skvělé a fungují, ale neměli bychom to s nimi přehnat. Takže pokud keře hnojíte jednou za týden, a to dusíkatým hnojivem, s dobrým úmyslem, že hortenzie začnou kvést, může se stát, že tomu bude přesně naopak. Keře je tedy vhodné přihnojit na jaře a poté až v červenci. 

Nevhodně zvolená zálivka

Jak už bylo výše zmíněno, hortenzie nemají rády přemokřenou půdu. Kořenům chybí dostatek vzduchu pro růst a mohou začít zahnívat. Pokud máte letošní hortenzie, vláhy potřebují více. Starší či staré keře potřebují na zálivce ubrat. A pokud se chcete ujistit, zda keře opravdu potřebují zálivku, zapíchněte do půdy špejli a pokud bude přibližně tři až čtyři centimetry od špičky suchá, dopřejte jim zálivku.  

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

zavřít reklamu
×
Reklama