Červnové hnojení cuket: Rostliny budou zdravé a plody nezhořknou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.06.2023 05:00
cukety

Cukety jsou velmi oblíbené a mají široké využití. Aby správně rostly a bohatě plodily, poskytněte jim vydatnou výživu, která zároveň zajistí, aby plody nezhořkly.

Cukety nám již na zahradě krásně rostou, a tak je velmi důležité, abychom jim poskytli vydatnou výživu. Obecně tak, jak ostatním květinám nebo zelenině. Jelikož máme rádi hnojení pomocí výživy, kterou můžeme získat z přírodních surovin, připravili jsme pro vás další možnost, jak přihnojit své cukety, aby zdravě rostly, bohatě plodily a nezhořkly. Příroda nám nabízí mnoho možností pro přípravu vydatného hnojiva. Navíc pro mnohé suroviny ani nemusíme chodit daleko. Jaké hnojivo milují cukety? 

Vydatné hnojivo pro cukety

Když už jsme u vydatného hnojiva, níže zmíněné hnojivo mají rády cukety, ale také okurky, kukuřice, hrách, rajčata či papriky. A o jakém zázračném hnojivu je zmínka? O tom z kopřiv. Kopřivy jsou blahodárným darem přírody nejen pro nás, ale také pro rostliny. Obsahují značné množství dusíku, fosforu, zinku a draslíku. Díky svému obsahu posilují odolnost cuket a chrání je před různými škůdci a chorobami. Co již není tolik známo, je fakt, že kopřivy umí potlačit hořkost plodů cuket, kterou způsobuje kukurbitacin. Pokud tedy budete chtít, je vhodné cukety začít hnojit již teď a pokračovat celou vegetační dobu.

cukety

Jak připravit zákvas z kopřiv

Příprava kopřivového zákvasu je velice jednoduchá. Stačí si vzít desetilitrový kýbl (ale ne kovový) a nasekat do něj kopřivy (přibližně do půlky kýble). Na rostlinách by neměly být květy, jistě nechcete, aby vám kopřivy rostly mezi cuketami. Pokud budete chtít podpořit sílu hnojiva, do kýblu přidejte heřmánek. Poté vše zalijte vodou a nechte alespoň deset dní odstát na teplém místě. 

Červnové hnojení cuket: Rostliny budou zdravé a plody nezhořknou

Zákvas z kopřiv nepříjemně zapáchá, proto jej mějte na zahradě, nikoli v domě či ve sklepě. Vhodné také bude, když jednou denně obsah nádoby promícháte. Jakmile bude jícha hotová, přestanou se na povrchu tvořit bublinky. Co se týká použití, pokud hnojíte každý týden, zákvas by měl být ředěn 1:50 s vodou. Možná se vám zdá ředění s vodou přehnané, ale není, protože zákvas z kopřiv je velmi silné hnojivo. Pokud budete hnojit jednou měsíčně, zřeďte zákvas s vodou v poměru 1:9.  

Mohlo by Vás zajímat

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama