Letní zálivka pro cukety, která zajistí obrovskou úrodu, rostliny bez chorob a plísní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.07.2023 05:00
cukety

Cukety patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která má široké využití. Abychom si je mohli užívat i na podzim, bude potřeba, abyste jim dopřáli výživnou proceduru.

Cukety jsou vděčnou zeleninou, kterou můžeme využít na mnoho způsobů. Lze z nich připravit vynikající zelí, cukeťáčky, nákyp, řízky, ale také je můžeme nastrouhat do buchty. Perníkový moučník s cuketou je vynikající, vláčný a křehký. Určitě máte svůj oblíbený recept, ve kterém si cuketu rádi vychutnáte. Abyste si však cukety dopřávali co nejdéle, poskytněte jim správnou zálivku, která zajistí velkou úrodu, ale také rostliny bez chorob a plísní. 

Které choroby se objevují na cuketách

Cukety patří mezi nenáročné rostliny, ale bohužel ani jim se škůdci nevyhýbají. Jaké choroby a škůdci napadají cukety nejčastěji? Především pak padlí, které se objevuje nejčastěji v druhé polovině srpna. Na listech cuket se objevují bílé až šedé povlaky. Listy žloutnou, nevyvíjejí se a usychají. Mšice mohou cukety napadnout kdykoli, dávejte si na ně pozor. 

cukety

Dále se také může objevit antraknóza způsobující hnědé skvrny na listech, které postupně zasychají. Následně se u nových plodů objevuje žloutnutí špiček. Pokud jste si všimli, že se plody na okurkách deformují, na vině s největší pravděpodobností bude nepravidelná zálivka či přehnojení dusíkatým hnojivem. S těmito potížemi si však hravě poradí níže zmíněná zálivka.  

Postřik a hnojivo pro cukety

Efektivním pomocníkem pro bohatou úrodu cuket a rostliny bez chorob, zajistí jedlá soda. Co se týká mšic a padlí, připravte si na ně postřik. A to z jednoho litru převařené vody a půl lžičky jedlé sody. Směs promíchejte a nechte vychladnout. Před aplikací přimíchejte dvě lžičky mýdla a nalijte do lahve s rozprašovačem. Nyní aplikujte na rostliny.

jedlá soda

Pro zvýšení produkce plodů, smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody a dva a půl litru dešťové vody – aplikujte jako zálivku. Stejnou dávku sody a vody aplikujte také tehdy, pokud chcete upravit pH půdy. Vyšší pH způsobuje špatnou absorpci živin skrze kořenový systém.

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama