Skvrny na rajčatech: Co znamenají a jak proti nim ochránit úrodu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.07.2023 05:00
rajčata

Rajčata patří mezi velice oblíbenou zeleninu. Nejsou náročná na péči a chuťově jsou vynikající. Navíc z nich umíme připravit mnoho skvělých dobrot.

I přes to, že nejsou náročná na péči, přes veškerou snahu a správné podmínky, které jim zajišťujete, se na rajčatech mohou objevit fleky. Bohužel různé poruchy a onemocnění této oblíbené zeleniny vyvolává mnoho faktorů, mezi které patří nesprávné hnojení, špatné opylení či přílišné horko. Proč se tedy tento problém objevuje a jak proti němu bojovat, abychom nepřišli o úrodu?  

I rajčata se mohou spálit

Každý pěstitel ví, že k úspěšnému pěstování rajčat, je potřeba slunce a teplo. Pokud budou rostliny ve vlhku, objeví se plíseň, která celou úrodu zdecimuje. Bohužel však i přílišné horko rajčatům ubližuje. Takzvaná sluneční spála se projevuje na plodech rajčat jako světle žlutá skvrna. Pokud se tento problém u vašich rajčat objevil a pěstujete je v truhlíku, odneste je do polostínu, kde budou v pravé poledne chráněny před silným sluncem. Pokud máte rajčata na záhonech a je to možné, ochraňte záhon zastíněním. Popřípadě, když zastínění není možné, ponechte několik větších větviček, které plody ochrání před poledním sluncem. 

rajčata

Hnědé či šedé skvrny na rajčatech

Mezi další a obávané onemocnění rajčat patří plíseň bramborová. Houbové onemocnění, které způsobuje houba zvaná Phytophthora infestans, se zprvu projeví velmi nenápadně, ale za to může zničit celou úrodu. Pokud zahlédnete malou skvrnku hnědé a později šedé barvy, neváhejte a okamžitě zasáhněte. Čím dříve, tím lépe. Pokud zasáhnete včas, pomohou vám proti plísni domácí prostředky. V případě, že se vám plíseň rozšířila, sáhněte po něčem silnějším. Více v minulém článku

Tmavé skvrny na koncích rajčat

Dalším velkým problémem jsou tmavé skvrny na koncích rajčat. Onemocnění se bohužel objevuje i u paprik a vzniká na špičkách plodů. Tato porucha se nejčastěji pojí s nedostatkem vápníku v půdě. Takzvaná nekróza způsobuje šedé skvrny, které jsou mokré a mnohdy pokryté saprofytickými houbami. V suchém počasí skvrny usychají, černají a jsou vpadlé. Je velice potřebné, abyste dodržovali přiměřenou zálivku a rajčatům pravidelně dodávali živiny. Při výsadbě dbejte na dostatečný rozestup. Aktuálně veškeré zasažené plody a listy odstraňte a na listy aplikujte postřik s vysokým podílem vápníku.

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Texas Hollywood
publikováno 2. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Evropský Hollywood: Po stopách filmových hvězd, slavných westernových filmů

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

zavřít reklamu
×
Reklama